Notowania

święto
01.07.2009 15:59

Jaruga-Nowacka: By było nowe święto trzeba zmienić konkordat

Lewica nie poprze wolnego w Trzech Króli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Zdaniem wiceszefowej klubu Lewicy Izabeli Jarugi-Nowackiej, aby w Polsce ustanowić nowe święto kościelne, należałoby renegocjować z Watykanem umowę konkordatową. Lewica nie poprze projektów ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy.

Sejm jeszcze w środę ma się zająć dwoma projektami - obywatelskim (wspieranym przez prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego) i PiS - w sprawie przywrócenia w Polsce święta Trzech Króli, jako dnia wolnego od pracy.

Jaruga-Nowacka przypomniała, że identyczny projekt w sprawie Trzech Króli był już rozpatrywany w Sejmie jesienią ubiegłego roku i wówczas koalicja PO-PSL była mu przeciwna. Lewica z kolei - bezskutecznie - wnioskowała, by każdy z obywateli miał do dyspozycji dodatkowo jeden dzień wolny od pracy, niezależnie od wyznania, po to, by móc w tym dniu obchodzić wybrane przez siebie święto.

Zdaniem wiceszefowej klubu Lewicy, w inicjatywach PiS i Kropiwnickiego chodzi wyłącznie o to, by _ przypodobać się Episkopatowi _. _ - Jesteśmy - jako lewica - zawsze za prawami pracowniczymi, ale w tym przypadku chodzi wyłącznie o to, żeby święto jednej grupy wyznaniowej - Rzymskich Katolików - było uprzywilejowane _ - podkreśliła Jaruga-Nowacka.

Posłanka Lewicy zwróciła jednocześnie uwagę, że zawarta w 1993 roku między Polską i Watykanem umowa konkordatowa w artykule 9 wymienia święta kościelne, które są w naszym kraju dniami wolnymi od pracy. Zgodnie z tym zapisem, rozszerzenie katalogu świąt może nastąpić w drodze nowego porozumienia ze Stolicą Apostolską.

_ - Pytam więc: jaką rangę będzie miała ustawa, jeżeli posłowie pozytywnie odpowiedzą zarówno na apel PiS, jak i projekt obywatelski? _ - mówiła Jaruga-Nowacka. Według niej, potrzebna byłaby petycja do rządu Donalda Tuska, lub władz w Watykanie, by renegocjować konkordat.

_ - Inaczej mamy konflikt dwóch wartości: prawa obywateli do inicjatywy ustawodawczej z jeden strony, a z drugiej strony - naruszenie międzynarodowej umowy między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską _ - zaznaczyła wiceszefowa klubu Lewicy.

Inicjatorzy projektu podkreślają, że święto Trzech Króli - 6 stycznia - jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich, a katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestniczenia we mszy św. tak, jak w niedzielę. Obecnie jako dzień wolny od pracy obchodzone jest w dziewięciu krajach UE m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Wolne w **Trzech** **Króli** kosztuje 5 mld zł. Stać nas? ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/wolne;w;trzech;kroli;kosztuje;5;mld;zl;stac;nas,183,0,486071.html )
* [ Kropiwnicki: Wolne w **Trzech** **Króli** nie zrujnuje gospodarki ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/kropiwnicki;wolne;w;trzech;kroli;nie;zrujnuje;gospodarki,76,0,486220.html )
* [ Będzie wolne w **Trzech** **Króli**? Drugie podejście w Sejmie ]( http://news.money.pl/artykul/bedzie;wolne;w;trzech;kroli;drugie;podejscie;w;sejmie,77,0,485709.html )
Tagi: święto, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz