Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jednak nowe święto. Za rok

0
Podziel się:

Komorowski: Ustawa o narodowym dniu pamięci może zostać uchwalona we wrześniu

Jednak nowe święto. Za rok
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Bronisław Komorowski poparł pomysł prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Marszałek Sejmu przewiduje, że ustawa o narodowym dniu pamięci o powstaniu warszawskim może zostać uchwalona na początku września._ _

_ - Uchwalimy tę ustawę najszybciej, jak się da _ - zapowiedział. Marszałek złożył wczoraj wieniec na grobie gen. Tadeusza Komorowskiego _ Bor _ na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim.

Inicjatywę, by 1 sierpnia był świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego; złożył prezydentLech Kaczyński. Wniósł już do marszałka Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. Inicjatywę prezydenta popierają kombatanci i kluby

Zapytany jak się odnosi do apelu prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK, Czesława Cywińskiego o jak najszybsze poparcie inicjatywy prezydenta, marszałek Sejmu odpowiedział, że _ jest to sprawa oczywista _.

Dodał, że podczas piątkowych obchodów uroczystości 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uzgodnił z prezydentem, że sprawa zostanie rozstrzygnięta na początku września.

Idea nowego święta ma przeciwników

_ - 1 sierpnia nie powinien był dniem świątecznym, bo za dużo w Polsce mamy świąt martyrologicznych, a nie radosnych i zwycięstwa _ - uważa były premier Tadeusz Mazowiecki. Zaznaczył jednak, że w takim dniu trzeba pamiętać o bohaterach powstańczych walk.

Tadeusz Mazowiecki w dniu obchodów gościł , w Woodstockowej Akademii Sztuk Przepięknych. Rozmowę zdominowały kwestie związane z 65. rocznicą wybuchu powstania. _ Nie byłem wtedy w Warszawie, ale wiem, że nastrój był taki, że to było nie do zatrzymania, trudno było to pohamować _ - mówił.

- _ Szanować bohaterstwo powstańców, ale nie zamykać oczu na brak wyobraźni dowódców _ - tak, zdaniem Tomasza Nałęcza, powinna wyglądać pamięć o Powstaniu Warszawskim.
Romantyzm powstańczego zrywu kontra chłodne kalkulacje militarnych szans, podziw dla bohaterstwa żołnierzy, a jego skutki w postaci tysięcy ofiar i spalonego miasta - _ spór o sens Powstania Warszawskiego daleki jest do rozstrzygnięcia _ - mówił w TVN 24 Tomasz Nałęcz.

_ - Potrzebujemy poważnej refleksji o Powstaniu. Ja, jako historyk, jestem krytycznie nastawiony do samej decyzji. Bo bohaterstwo powstańców to jedna sprawa, a brak wyobraźni dowódców zupełnie inna _ - przypominał.

_ - Niebezpieczne jest sakralizacja Powstania. Staje się ono czymś na kształt religii, ale kult bohaterów nie może prowadzić do rozgrzeszania zlej decyzji. Nie powinno być więcej takich sukcesów, które skutkują zniszczeniem stolicy i wymordowaniem 200 tysięcy ludzi _- ocenił.

W trakcie warszawskich obchodów nie obyło się bez incydentów

Punktualnie o 17 w stolicy zawyły syreny, a na ulicach miasta zamarł ruch. W ten sposób mieszkańcy Warszawy uczcili pamięć powstańców. O 17.00 - w godzinie _ W _ - rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku powstanie warszawskie.

Przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach złożono wieńce w hołdzie poległym powstańcom. W uroczystościach wzięli udział prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk.

Mimo apeli o godne uczczenie rocznicy powstania, grupa kilkudziesięciu osób wybuczała premiera Tuska i towarzyszącego muWładysława Bartoszewskiegooraz Hannę Gronkiewicz-Waltz i Bronisława Komorowskiego, kiedy opuszczali cmentarz. Podobny incydent miał miejsce przed rokiem, kiedy pod adresem Bartoszewskiego i obecnego wówczas na cmentarzu wicemarszałka SejmuStefana Niesiołowskiegodało się słyszeć dużo głośniejsze okrzyki niezadowolenia wydawane przez liczniejszą grupę.

W czasie uroczystości na wojskowych Powązkach nieliczne grupy protestowały przed nekropolią, przeciw traktatowi z Lizbony.

| Powstanie było jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski |
| --- |
| Bój o wyzwolenie miasta, z ogromnym zaangażowaniem mieszkańców Warszawy, trwał 63 dni. Pomimo pierwszych sukcesów powstańców i opanowaniu kilku kluczowych dzielnic, we wrześniu Niemcy zajęli Stare Miasto, Żoliborz, Mokotów i Śródmieście. Wobec wyczerpania amunicji i żywności oraz braku współdziałania ze strony stacjonującej na Pradze Armii Czerwonej, 2 października podpisano akt kapitulacji. Powstańcy poszli do niewoli. Niemcy deportowali mieszkańców stolicy, kierując część do obozów koncentracyjnych i obozów pracy. Opustoszałe miasto zostało zburzone i spalone. W czasie powstania zginęło 18 tysięcy powstańców oraz według różnych źródeł - od 150 do 200 tysięcy osób cywilnych zostało zabitych, rannych lub uznano je za zaginione. Do niewoli dostało się 16 tysięcy żołnierzy. Według historyków, do dziś nie jest możliwe ustalenie dokładnych danych. Straty niemieckie wyniosły blisko 25 tysięcy zabitych i rannych. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)