Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jemen: Ofensywa przeciwko Al-Kaidzie

0
Podziel się

Władze wysłały kilkuset żołnierzy na obszar prowincji będących bastionem terrorystów.

Jemen: Ofensywa przeciwko Al-Kaidzie
(EPA/PAP)
bDatBQWJ

Jemeńskie władze wysłały kilkuset dodatkowych żołnierzy na obszar dwóch górzystych prowincji (muhafaz) na wschodzie kraju, uważanych za bastion Al-Kaidy - poinformował anonimowo przedstawiciel jemeńskich sił bezpieczeństwa.

Według niego, dodatkowe siły skierowano w piątek do prowincji Marib i Al-Dżauf, gdzie obecność Al-Kaidy jest najsilniejsza, a rząd centralny praktycznie został pozbawiony kontroli.

Jemen znalazł się w centrum uwagi świata po tym, gdy działająca tam Al-Kaida wzięła na siebie odpowiedzialność za nieudaną próbę zamachu 25 grudnia na samolot amerykańskich linii Northwest lecący z Amsterdamu do Detroit.

bDatBQWL

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim oznajmiła w poniedziałek, że wyposażyła zamachowca - 23-letniego Nigeryjczyka Umara Faruka Abdulmutallaba - w _ zaawansowane techniczne urządzenie _, i zapowiedziała dalsze zamachy.

Obserwatorzy obawiają się, że Jemen może załamać się jako państwo w związku z szyicką rebelią na północy, separatystycznym ruchem na południu oraz wzmożoną działalnością terrorystyczną Al-Kaidy. Według władz w Sanie, w trakcie dwóch grudniowych ataków przeciwko Al-Kaidzie zabitych zostało kilkudziesięciu członków tej siatki terrorystycznej.

Waszyngton obawia się, że Jemen mógłby się stać dla Al-Kaidy centralną bazą operacji poza Pakistanem i Afganistanem.

bDatBQXm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)