Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest porozumienie w sprawie podwyżek dla lekarzy

0
Podziel się:

Eksperci Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia osiągnęli kompromis w sprawie dzielenia pieniędzy na obiecane od 1 października podwyżki dla pracowników medycznych.

Jest porozumienie w sprawie podwyżek dla lekarzy

*Eksperci Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia osiągnęli kompromis w sprawie dzielenia pieniędzy na obiecane od 1 października podwyżki dla pracowników medycznych. Wcześniejsze zarządzenie prezesa NFZ Jerzego Millera e tej sprawie zakwestionował szef resortu Zbigniew Religa. *

"Doszło do kompromisu. Prezes zmieni zarządzenie w sposób zabezpieczający interesy tej grupy szpitali, które wcześniej mogły być pokrzywdzone" - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Paweł Trzciński. Według resortu, oznacza to, że zgodnie z uchwaloną 13 lipca ustawą, 30-procentowe podwyżki 1 października otrzymają pracownicy zatrudnieni na etatach, a także na kontraktach, zarówno w publicznych, jak i niepublicznych placówkach medycznych.

Chodzi o zarządzenie wydane przez Millera pod koniec sierpnia o sposobie przekazania przez świadczeniodawców środków na podwyżki. Religa uznał, że nie tylko nie zapewnia ono realizacji celu ustawy - a więc nie gwarantuje, że wszyscy lekarze dostaną podwyżki - ale też narusza przepisy ustawy o przekazaniu Zakładom Opiek i Zdrowotnej (ZOZ) pieniędzy na ten cel. Dlatego 1 września wszczął procedurę unieważniającą ten dokument.

Przedstawiciele NFZ podkreślali, że intencją Funduszu było pogodzenie zapisów ustaw o podwyżkach z zapisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych.

_ W piątek minister Religa wystąpił z wnioskiem do premiera o odwołanie Millera ze stanowiska. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do rządu, 7 września Rada Funduszu zaopiniuje kandydata na nowego prezesa NFZ; ma nim zostać poseł PiS Andrzej Sośnierz. _ Do prób odwołania Millera ze stanowiska dochodziło już kilkakrotnie. Były premier Kazimierz Marcinkiewicz zarzucał Millerowi, że nie informował rządu o dodatkowych środkach w NFZ. Na prośbę premiera w maju minister zdrowia złożył wniosek o odwołanie Millera i powołanie na jego miejsce Sośnierza. Nie udało się to jednak, gdyż w radzie Funduszu zabrakło jednego głosu do odwołania.

Minister Religa mówił wtedy, że mimo iż bardzo dobrze ocenia dotychczasową współpracę z prezesem Millerem, to złożył wniosek o jego odwołanie, bo jest "lojalnym członkiem rządu". Przyznał, iż wniosek o odwołanie prezesa NFZ był omawiany od dłuższego czasu w kancelarii premiera.

W lipcu Sejm znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami, prezesa Funduszu odwołuje i powołuje premier, a Rada NFZ jedynie wydaje w tej sprawie opinię.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)