Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest umowa w sprawie tarczy!

0
Podziel się:

Po półtorarocznych negocjacjach umowę podpisali: amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice i szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Jest umowa w sprawie tarczy!
(PAP/Jacek Turczyk)

Po półtorarocznych negocjacjach amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice i szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podpisali porozumienie, w ramach którego USA umieszczą na terenie Polski elementy systemu obrony antyrakietowej.

ac">fot: PAP/Jacek Turczykfot: PAP/Jacek Turczyk[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/condoleezza;rice;w;polsce,galeria,1364,0.html)

aktualizacja: 12:59

Tarcza ma chronić terytorium USA, ich wojska oraz terytoria sojuszników z NATO przed atakiem rakietowym. W Polsce ma powstać baza 10 rakiet przechwytujących pociski dalekiego zasięgu wystrzelone w Azji. W Czechach zainstalowany będzie radar.

Premier Donald Tusk powiedział po podpisaniu umowy, że w negocjacjach nad tarczą osiągnięto podstawowy cel: Polska i Stany Zjednoczone będą bezpieczniejsze.

Jak podkreśliła Condoleezza Rice po porannym spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim, dzień podpisania umowy o instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej _ to dzień historyczny _.

- Baza pozwoli radzić sobie z nowymi zagrożeniami XXI wieku, zagrożeniem rakietowym z krajów takich jak Iran czy Korea Płn. Jest to system wyłącznie obronny, nie jest skierowany przeciwko nikomu - zapewniła Rice.

-_ Polska jest jednym z największych przyjaciół Ameryki i naszych sojuszników jako członek NATO. Będziemy w stanie wspierać wysiłki NATO na rzecz zwiększenia zdolności obronnych _ - powiedziała amerykańska sekretarz stanu.

Negocjacje w sprawie tarczy wzbudziły wiele kontrowersji. Najwięcej obaw wywoływały głosy rosyjskich polityków, grożących krajom Europy Środkowo - Wschodniej, które zdecydują się na umieszczenie tarczy na swoim terytorium.

Groźby te nasiliły się w ostatnim czasie, zastępca szefa rosyjskiego sztabu Anatolij Nogowicyn, zapowiadał, że elementy polskiej tarczy będą pierwszym celem rosyjskiej broni nuklearnej.

W tej sprawie Polaków uspokajali przedstawiciele Stanów Zjednoczonych:

- _ Wydaje mi się to dość przesadną i prawdopodobnie raczej pustą retoryką. Rosja przeciw nikomu nie odpali rakiet nuklearnych. Polacy to wiedzą, my to wiemy _ - powiedział Robert Gates w programie telewizji ABC News This Week, komentując reakcję zastępcy szefa rosyjskiego sztabu generalnego generała Anatolija Nogowicyna na polsko-amerykańską umowę o tarczy antyrakietowej.

Negocjacje w sprawie tarczy, przedłużające się z powodu zwiększonych oczekiwań strony polskiej oraz okresowi przedwyborczemu w Stanach, przyspieszyły znacząco po interwencji rosyjskiej w Gruzji.

Coraz bardziej zdecydowana postawa Rosji w sprawach międzynarodowych wpłynęła też na podejście Polaków do tarczy. Podczas, gdy rok temu ponad połowa polskich obywateli była systemowi antyrakietowemu przeciwna, dziś proporcje się odwróciły. Za tarczą jest już, według dzisiejszego sondażu PBS DGA opracowanemu dla Gazety Wyborczej, 63 procent ankietowanych, przeciw niej zaledwie 32 procent.

Wśród polityków przeciwnikiem budowy tarczy jest przede wszystkim Lewica. Podczas uroczystego podpisania porozumienia przed Kancelarią demonstrowało kilkanaście osób z hasłami: _ Była już Moskwa, nie chcemy Waszyngtonu _, _ Nie dla baz USA _, _ Raz, dwa, trzy, cztery - precz z tą tarczą do cholery _, _ Żadnych rakiet, żadnej tarczy - tego żelastwa nam już wystarczy _.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)