Notowania

parlament
16.09.2009 12:21

Jose Barroso zostaje na drugą kadencję

Szef Komisji Europejskiej uzyskał 382 głosy - przeciw było 219 europarlamentarzystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szef Komisji Europejskiej został wybrany na drugą kadencję. Głosowało za nim 382 posłów Parlamentu Europejskiego, przeciw było 219, a 117 się wstrzymało.

Głosowanie było tajne, ale z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że o reelekcji Jose Barroso zdecydowały głosy jego rodzimej grupy chadeckiej, a także konserwatystów, oraz części liberałów, a więc centroprawicowej, zbliżonej ideowo koalicji.

Jose Barroso w ostatnich tygodniach usilnie zabiegał o reelekcję i jak się okazało skutecznie. Kolejną przeprawę przejdzie znowu za kilka miesięcy, gdy zaproponuje nowych komisarzy, a Parlament Europejski będzie ich oceniał. Wcześniej jednak Jose Barroso będzie musiał ustalić z unijnymi rządami nazwiska kandydatów i przydzielić im teki.

Wraz z ponownym wyborem przewodniczący Komisji może już oficjalnie zacząć rozmowy z krajami członkowskimi na ten temat. Polska - jak zapowiadali przedstawiciele rządu - zabiega o tekę gospodarczą, na przykład przemysł, lub rynek wewnętrzny. Wiele jednak wskazuje na to, że przypadnie nam budżet. W nowej Komisji, zgodnie z obietnicą, którą Jose Barroso złożył liberałom, powstanie nowe stanowisko - komisarza do spraw podstawowych i wolności obywatelskich.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Buzek zaprzysiężony. Mamy też komisarza ]( http://news.money.pl/artykul/buzek;zaprzysiezony;mamy;tez;komisarza,119,0,533367.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: parlament, barroso, wybór, przewodniczący, komisja, europejska, wiadomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz