Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Juszczenko nadał Banderze tytuł Bohatera Ukrainy

0
Podziel się

Ustępujący prezydent wydał specjalny dekret.

Juszczenko nadał Banderze tytuł Bohatera Ukrainy
(ec.europa.eu)
bEhYSppN

Przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), obarczana jest odpowiedzialnością za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Decyzja Juszczenki wywołała oburzenie ukraińskiej Polonii. _ - To ogromny policzek dla Polaków. Będziemy protestowali _ - zapowiada Emil Legowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

bEhYSppP

Bandera uzyskał tytuł bohatera _ za niezłomny duch w służbie idei narodowej, bohaterstwo i poświęcenie w walce o niezależne państwo ukraińskie _ - czytamy w dekrecie, opublikowanym w piątek przez kancelarię prezydencką w Kijowie.

Decyzję o nadaniu tytułu wraz z medalem państwowym Juszczenko wręczył wnukowi Bandery, również Stepanowi, który jest obywatelem Kanady.

_ - Jestem dumny, bo krok Juszczenki oznacza oddanie sprawiedliwości historycznej mojemu dziadkowi. Wiem, że wywoła to oburzenie w Polsce i u innych sąsiadów Ukrainy, ale chciałbym, by w swych osądach kierowali się prawdą historyczną, a nie informacjami, które zaplamione są propagandą _ - powiedział.

Bandera przyznał, iż jego dziadek rzeczywiście walczył z państwem polskim. _ - Nie walczył jednak przeciwko Polakom, Niemcom, czy Sowietom. On walczył przede wszystkim o niepodległą Ukrainę _ - podkreślił wnuk Stepana Bandery.

bEhYSppV

ZOBACZ TAKŻE:

bEhYSpqq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)