Notowania

ukraina
07.09.2009 11:15

Juszczenko w Polsce. W celach strategicznych

Polska ponownie zadeklaruje poparcie dla unijnych i NATO-wskich aspiracji Kijowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Muumi/GFDL/Wikipedia)

Prezydencki minister Mariusz Handzlik zapowiedział, że to wizyta podsumowująca stosunki polsko-ukraińskie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich na Ukrainie.

_ - Będzie to okazja do podsumowania dorobku wzajemnych relacji i kontaktów prezydentówLecha Kaczyńskiegoi Wiktora Juszczenki _ - mówił Handzlik.

Jednocześnie - jego zdaniem - celem wizyty Juszczenki jest potwierdzenie strategicznych stosunków między Warszawą a Kijowem. Polska - zapewnił minister - ponownie zadeklaruje poparcie dla aspiracji Ukrainy do Unii Europejskiej oraz NATO.

*W programie wizyty Juszczenki *nie przewidziano pobytu w Sahryniu na Lubelszczyźnie, gdzie - według zapowiedzi - miało dojść do odsłonięcia pomnika ukraińskich ofiar Armii Krajowej.
Spotkanie prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i Ukrainy - Wiktora Juszczenki - właśnie się rozpoczęło. Prezydenci - według Handzlika - mają rozmawiać o współpracy energetycznej, m.in. rurociągu Odessa-Brody-Płock, wspólnych przygotowaniach do Euro 2012, współpracy przygranicznej, m.in. wizach, a także o sytuacji międzynarodowej, w tym na Kaukazie.

Około 12.30 prezydenci spotkają się z mediami. Następnie Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko odsłonią krzyż i pomnik na prawosławnym cmentarzu na Woli upamiętniający ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie lat 1932-33. Sztucznie wywołana w czasach stalinowskich klęska pochłonęła co najmniej 3,5 miliona istnień.
Prezydent Ukrainy spotka się także w poniedziałek w Warszawie z premieremDonaldem Tuskiemi marszałkiem SejmuBronisławem Komorowskim.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: ukraina, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz