Notowania

afera
05.11.2009 07:25

Już dziś poznamy posłów badających aferę hazardową

Sejm przyjął wczoraj projekt uchwały PO. Przeszły dwie poprawki opozycji, dzięki poparciu PSL.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm przyjął wczoraj projekt uchwały PO powołującej komisję śledczą. Przeszły dwie poprawki: PiS i Lewicy, między innymi dzięki poparciu PSL.

Sejm poparł poprawkę Lewicy, która zakłada, że komisja zbada legalność działań posłów i senatorów uczestniczących w pracach nad nowelizacjami ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Ma on umożliwić wezwanie jako świadka przed komisję śledczą m.in. byłego szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego.
Posłowie poparli także poprawkę PiS, która powoduje, że zakres prac komisji poszerzono o zbadanie ewentualnego przecieku o postępowaniu CBA w sprawie prac nad ustawą hazardową.

Pozostałe poprawki i wnioski mniejszości zostały odrzucone.

Poseł PO Sebastian Karpiniuk stwierdził, że ma żal do PSL, które poparło poprawkę dotyczącą badania ewentualnego przecieku. W ocenie Karpiniuka także bez przyjęcia tej poprawki możliwe byłoby zbadanie obu ewentualnych przecieków, zarówno z CBA, jak i ze strony rządu.

Z kolei poseł PSL Eugeniusz Kłopotek skomentował powołanie komisji słowami: _ lepszy rydz niż nic _. Przewiduje on, że można spodziewać się wniosków o przedłużenie czasu jej pracy, bo koniec prac komisji zaplanowano już na 28 lutego 2010 r.

Posłanka PiS Beata Kempa ma nadzieję, że PO swoim zachowaniem _ przyczyni się do tego, żeby ustalić prawdę obiektywną, począwszy od prawdy związanej z ustalaniem procesu legislacyjnego na cmentarzach i CPN-ach _.

Przyjęta w środę uchwała przewiduje, że sejmowi śledczy zbadają prace nad tzw. ustawą hazardową w czasie rządów SLD, PiS i PO, w zakresie automatów o niskich wygranych i wideoloterii. Raport z prac komisji śledczej ma powstać do 28 lutego 2010 r.

W skład komisji ma wejść siedmiu posłów: trzech z PO, dwóch z PiS i po jednym z PSL i Lewicy. Dziś do godz. 12.00 mogą być zgłaszane marszałkowi Sejmu kandydatury posłów, którzy mają pracować w komisji; do wieczora zaś kluby będą miały czas na przedstawianie ewentualnych zastrzeżeń do tych kandydatur.

Jak wynika z dotychczasowych zapowiedzi kandydatami klubu PO mają być: Sławomir Neumann, Jarosław Urbaniak i Mirosław Sekuła. Klub PiS nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. W mediach w tym kontekście padają nazwiska Zbigniewa Wassermanna i Beaty Kempy. Klub Lewicy ma zgłosić Bartosza Arłukowicza. Kandydatem PSL jest zaś Franciszek Stefaniuk.

Według zapowiedzi marszałka Bronisława Komorowskiego, głosowanie nad wyborem składu komisji planowane jest na piątek rano, a o godz. 14.30 tego dnia zwołane miałoby być pierwsze posiedzenie komisji.

Raport Money.pl
*Sejm: Trwa batalia "hazardowa" * Jeszcze dziś wieczorem może zostać powołana komisja do spraw wyjaśnienia afery hazardowej - zapowiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Przed głosowaniem, w Sejmie trwa gorąca dyskusja posłów. Czytaj w Money.pl
Tagi: afera, hazardowa, komisja, powołanie, po, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz