Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gruzja
29.08.2008 07:15

Kaczyński: Będziemy bronić Gruzji do upadłego

Postawa Estonii, Łotwy, Litwy i Polski na szczycie Unii będzie w tej sprawie dość radykalna - zapowiada prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Prezydent.Lech Kaczyńskispotkał się w Tallinnie z prezydentami Estonii i Łotwy oraz przedstawicielami prezydenta Litwy. Razem mieli wypracować wspólne stanowisko przed poniedziałkowym unijnym szczytem w Brukseli poświęconym Gruzji.

Lech Kaczyński zdradził po spotkaniu, że istnieją dwa warianty wspólnego działania podczas szczytu, ale nie chciał mówić o konkretach. - _ To nie będzie postawa skrajnie radykalna, ale dość radykalna. 1 września w Brukseli będziemy mieli sytuację akcji, bo tam wszystko się może zdarzyć. Zobaczymy, co się da zdziałać, na pewno będziemy bronić Gruzji do upadłego _ - powiedział prezydent.

Z kolei w deklaracji opublikowanej po spotkaniu przywódców krajów bałtyckich i Polski napisano o pomocy humanitarnej i niezależnych obserwatorach, jacy powinni pojechać na Kaukaz. W dokumencie nie ma mowy o sankcjach wobec Rosji, ale prezydenci podkreślają, że uznanie przez Moskwę niepodległości Osetii Południowej i Abchazji jest _ nielegalne _ i _ wzmagające napięcie _.

W poniedziałkowej Radzie Europejskiej w Brukseli ze strony polskiej wezmą udział zarówno prezydent, premier jak i minister spraw zagranicznych. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie przemawiał w imieniu polskiej delegacji. Szczegóły mają zostać uzgodnione podczas dzisiejszego spotkania prezydenta z premierem. Dojdzie do niego w Warszawie. Premier prosił o spotkanie o 9.30, ale Lech Kaczyński jeszcze w nocy mówił dziennikarzom, że ta godzina wciąż nie została uzgodniona.

Tagi: gruzja, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz