Notowania

lech kaczyński
20.11.2008 08:15

Kaczyński o Sarkozy'm: Tak nie wolno!

Prezydent Francji nie powinien kwestionować budowy tarczy - uważa Lech Kaczyński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

PrezydentLech Kaczyńskipowiedział, że prezydent Francji nie powinien był kwestionować projektu budowy w Polsce i Czechach tarczy antyrakietowej.

Nicolas Sarkozy powiedział w zeszłym tygodniu w Nicei, że ani tarcza, ani rosyjskie rakiety _ nic nie wniosą do europejskiego bezpieczeństwa _. Lech Kaczyński podkreślił w wywiadzie dla Telewizji Polskiej, że nie wolno tak postępować bez konsultacji z innymi sojusznikami z NATO i krajami Unii Europejskiej.

Komentując zapowiedzianą na grudzień wizytę Sarkozy'ego w Polsce, prezydent powtórzył, że nie spotka się z francuskim przywódcą, gdyż będzie w tym czasie przebywał z dawno zapowiadaną wizytą w Azji.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Sarkozy krytykuje rozmieszczanie rakiet w Europie ]( http://news.money.pl/artykul/sarkozy;krytykuje;rozmieszczanie;rakiet;w;europie,43,0,385323.html )
* [ Ławrow o tarczy. Rosja nie mięknie ]( http://news.money.pl/artykul/lawrow;o;tarczy;rosja;nie;mieknie,25,0,386073.html )
* [ NATO popiera tarczę ]( http://news.money.pl/artykul/nato;popiera;tarcze,35,0,385827.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Lech Kaczyński poruszył także kwestię traktatu lizbońskiego. Powiedział, że przy ratyfikacji tego dokumentu obowiązuje zasada jednomyślności, przypominając, że Irlandia wypowiedziała się przeciwko.

Prezydent zastrzegł, że w traktacie udało się - także jemu - wywalczyć wiele korzystnych dla naszego kraju zmian. _ Traktat nie jest jednak dokumentem optymalnym, ale nie Polska będzie przeszkodą w jego przyjęciu _- mówił Lech Kaczyński. Przypomniał, że nie dokumentu nie ratyfikowały jeszcze Niemcy ani Czechy.

Prezydent skomentował także kwestię unijnego pakietu klimatycznego, który ma ograniczyć emisję CO2. Lech Kaczyński podkreślił, że według porozumienia z marca zeszłego roku, obniżenie wytwarzania dwutlenku węgla do 2020 roku ma być oparte na zasadach sprawiedliwości. Dodał, że Polska, która musi nadrabiać wieloletnie straty wobec innych krajów Unii, już wcześniej bardzo obniżyła emijsję CO2.

Lech Kaczyński podkreślił, że energetyka naszego kraju w większości opiera się na węglu. _ Istnieją więc wszelkie przesłanki do tego, by obowiazki Polski wobec obniżenia emisji wynikały po prostu z normalnego rozwoju technicznego _- dodał prezydent. Porozumienie w sprawie _ pakietu klimatycznego _ ma zostać podpisane podczas grudniowego szczytu Unii Europejskiej.

Tagi: lech kaczyński, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz