Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cba
07.05.2008 18:11

Kamiński podsumował rok w CBA

Do sukcesów Mariusz Kamiński zaliczył wykrycie korupcji w ministerstwach sportu i rolnictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Szef CBA Mariusz Kamiński przedstawił w Senacie roczne sprawozdanie podsumowujące pracę biura. Do sukcesów CBA Mariusz Kamiński zaliczył wykrycie korupcji w ministerstwach sportu, rolnictwa oraz znaczące ograniczenie korupcji w służbie zdrowia.

Senatorowie pytali o okoliczności zatrzymania doktora G., relacje z innymi służbami oraz skutki ograniczenia przez parlament budżetu Biura. Mariusz Kamiński podkreślał, że aby działania CBA przynosiły korzyści zwykłym obywatelom, Biuro powołało delegatury terenowe, zwalczające korupcje na szczeblu lokalnym. Jednak ilość tych jednostek jest ograniczona ze względu na ograniczenie przez parlament budżetu CBA.

Mariusz Kamiński informował, że CBA stara się ułatwiać obywatelom anonimowy kontakt z funkcjonariuszami, gdyż pozyskane w ten sposób informacje są często bezcenne. W Biurze utworzono specjalną komórkę analizującą doniesienia o korupcji a ze zgłaszającymi takie przypadki spotyka się również psycholog.

Szef CBA zapewniał też, że biuro dużą wagę przykłada do doskonalenia kwalifikacji funkcjonariuszy. Wielu z nich odbywa podyplomowe szkolenia, w dziedzinie finansów, przeprowadzania różnego rozaju audytów i kontroli. Do pracy w biurze przyjęto też wielu absolwentów uczelni wyższych, którzy odbywają szkolenia zawodowe.

Mariusz Kamiński ocenił, że istnienie CBA w sposób mobilizujący wpłynęło na inne służby, przyczyniając się do powstania zdrowej zawodowej konkurencji. Jego zdaniem na całym świecie tworzy się odrębne służby zajmujące się tylko korupcją. W tej chwili CBA dzieli się swoimi doświadczeniami z przedstawicielami Ukrainy i Gruzji gdzie władze planują utworzenia podobnych instytucji.

Tagi: cba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz