Notowania

pe
14.07.2009 15:02

Kamiński wiceszefem PE? Jest konflikt we frakcji

Wbrew ustaleniom swoją kandydaturę zgłosił konkurent byłego prezydenckiego ministra.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GNU)

*W nowej współtworzonej przez PiS frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wybuchł pierwszy konflikt. *

Wbrew decyzji frakcji, jeden z brytyjskich torysów, eurodeputowany Edward McMillan-Scott zgłosił swą kandydaturę na wiceprzewodniczącego PE, konkurując tym samym z Michałem Kamińskim z PiS.

Liczącej 55 eurodeputowanych frakcji EKR przysługuje prawo tylko do jednego stanowiska wiceprzewodniczącego PE (w sumie jest ich 14). Na oficjalnym posiedzeniu w ubiegłym tygodniu frakcja postanowiła, że zgłosi kandydaturę Michała Kamińskiego.

Tymczasem we wtorek do głosowania zatwierdzającego wieceprzewodniczących zgłoszono 15 nazwisk, w tym aż dwóch z EKR: Kamińskiego i McMillana-Scotta. A to oznacza, że głosowanie nie będzie - tak jak w poprzednich latach - formalnym zatwierdzeniem wcześniejszych partyjnych wskazań, gdyż jedna osoba z listy będzie musiała odpaść. Ta, która uzyska najmniejsze popracie w głosowaniu na sesji plenarnej PE.

_ - To samowolka, która grozi wyrzuceniem z frakcji i partii _ - powiedziały o kandydaturze torysa polskie źródła bliskie PiS w PE.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Warto być europosłem. Dwa miliony złotych na głowę ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/warto;byc;europoslem;dwa;miliony;zlotych;na;glowe,177,0,490929.html )

Choć nie został zgłoszony przez swą frakcję McMillan-Scott zgłosił się na wiceprzewodniczącego zgodnie z regulaminem PE: przedstawił listę z poparciem 40 eurodeputowanych.

McMillan-Scott, eurodeputowany od 1984 roku, dotychczasowy wiecszef PE, jest znany z tego, iż najbardziej spośród torysów sprzeciwiał się ich wyjściu z chadeckiej eurofrakcji w PE - Europejskiej Partii Ludowej.

Głosowanie ws. wiceprzewodniczących powinno ropocząć się dziś po 15.00.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ 555 głosów na Buzka. Polak szefem PE! ]( http://news.money.pl/artykul/555;glosow;na;buzka;polak;szefem;pe,220,0,491228.html )
Tagi: pe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz