Notowania

karadzic
28.01.2010 19:02

Karadżić chce odroczenia procesu

Były przywódca Serbów bośniackich poprosił o odłożenie procesu. Ma kłopoty z przygotowaniem obrony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikhail Evstafiev/CC/Wikipedia)

*Były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić podczas wstępnego przesłuchania w trybunale ONZ ds. zbrodni w dawnej Jugosławii poprosił sędziów o odłożenie procesu, gdyż ma kłopoty z przygotowaniem swojej obrony. *

Karadżić nie uściślił tych problemów, lecz wiadomo, że są on związane z opłaceniem ekipy doradców prawnych.

W odpowiedzi usłyszał od sędziów, że ma przygotować swój wniosek na piśmie.

Proces Karadżicia ma być wznowiony 1 marca. Trzy dni procesu, rozpoczętego w październiku, Karadżić zbojkotował, tłumacząc, że musi mieć więcej czasu na przygotowanie obrony.

W grudniu Karadżić przesłał do trybunału wniosek o zmianę wyznaczonego mu adwokata z urzędu, tłumacząc, że chce współpracować z kimś, kto _ dzieli jego dziedzictwo i język _. Wcześniej sąd przyznał mu brytyjskiego adwokata Richarda Harveya.

Oskarżony nie przyznaje się do 11 zarzucanych mu zbrodni popełnionych w czasie wojny w Bośni w latach 1992-1995.

Wśród zarzutów stawianych Karadżiciowi dwa zostały zakwalifikowane jako ludobójstwo, a dziewięć jako zbrodnie przeciwko ludzkości. Oskarżenie przedstawiło go jako przywódcę brutalnych czystek etnicznych na Muzułmanach i Chorwatach zamieszkujących regiony, do których rościli sobie prawo bośniaccy Serbowie. Inkryminowane działania dotyczą m.in. trwającego 44 miesiące oblężenia Sarajewa i przeprowadzonej w 1995 roku masakry Bośniaków (Muzułmanów) w Srebrenicy, w której zginęło ok. 8 tysięcy mężczyzn i chłopców.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Karadżić pojawił się przed trybunałem w Hadze ]( http://news.money.pl/artykul/karadzic;pojawil;sie;przed;trybunalem;w;hadze,39,0,553767.html )
* [ Prokurator oskarża Karadżicia o dowodzenie czystkami ]( http://news.money.pl/artykul/prokurator;oskarza;karadzicia;o;dowodzenie;czystkami,43,0,551211.html )
Tagi: karadzic, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz