Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kim Dzong Il chce odwiedzić Chiny pierwszy raz od 2006 r.

0
Podziel się

Będą rozmowy w sprawie programu nuklearnego?

Kim Dzong Il chce odwiedzić Chiny pierwszy raz od 2006 r.
(PAP/EPA)
bEgAjwwR

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Il zamierza w połowie marca złożyć wizytę w Chinach - napisała w czwartek japońska agencja Kyodo, powołując się na _ źródła zaznajomione ze stosunkami Phenian-Pekin _.

Według tych źródeł, strona północnokoreańska chciałaby, żeby Kim przybył do Pekinu zaraz po dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, która rozpoczyna się 5 marca i kończy 14 marca.

Byłaby to pierwsza wizyta Kima w Chinach od stycznia 2006 roku. Kyodo pisze, że Chiny oczekują od północnokoreańskiego przywódcy pozytywnej postawy w kwestii wznowienia sześciostronnych rozmów w Pekinie, dotyczących programu nuklearnego Korei Północnej. Rozmowy te prowadziły oba państwa koreańskie, Chiny, Japonia, Rosja i Stany Zjednoczone.

bEgAjwwT

Korea Północna wycofała się z rozmów sześciostronnych w kwietniu 2009 roku, gdy została skrytykowana przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za próbę rakietową.

Według Kyodo Kim będzie zapewne zabiegał w Pekinie o pomoc gospodarczą, bardzo potrzebną po fiasku reformy walutowej z listopada zeszłego roku. Władze Korei Północnej przyznały ostatnio, że denominacja wona była nieudana i że spowodowała zamieszanie w dostawach pieniędzy i dystrybucji towarów.

ZOBACZ TAKŻE:

bEgAjwxu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)