Notowania

traktat lizboński
09.10.2009 16:34

Klaus podpisze Traktat z Lizbony, ale stawia warunki

Czeski prezydent domaga się ograniczenia Karty Praw Podstawowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Według Vaclava Klausa, będąca integralną częścią Traktatu z Lizbony Karta mogłaby otworzyć drogę do sądowych wniosków o zwrot mienia, pozostawionego przez wysiedlonych po wojnie Niemców sudeckich.

Czeski prezydent potwierdził, że zanim podpisze ratyfikację Traktatu Reformującego Unię Europejską, chce uzupełnienia go przypisem, ograniczającym obowiązywanie Karty Praw Podstawowych wobec Republiki Czeskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Zamieszanie wokół traktatu
Jak zaznaczył, Europejski Trybunał Sprawiedliwości będzie badał zgodność ustroju prawnego poszczególnych państw członkowskich z Kartą Praw Podstawowych, co _ umożliwi omijanie czeskich sądów i występowanie na przykład z roszczeniami majątkowymi osób wysiedlonych po drugiej wojnie światowej bezpośrednio do trybunału Unii Europejskiej _.

Klaus wyraził przekonanie, że jest możliwe zapewnienie jego krajowi takich samych ograniczeń obowiązywania Karty, jakie uzyskały wcześniej Wielka Brytania i Polska. Dodał, że dałoby się to zrealizować stosunkowo szybko, _ choćby w sposób niestandardowy _.

Klaus potwierdził w ten sposób stanowisko, jakie zaprezentował już w czwartek w telefonicznej rozmowie z premierem sprawującej obecnie rotacyjne przewodnictwo UE Szwecji Fredrikiem Reinfeldtem. Jak relacjonował potem Reinfeldt, czeski prezydent uzależnił swą zgodę na podpisanie Traktatu Lizbońskiego od _ dodania do niego dwóch zdań, odnoszących się (...) do Karty Praw Podstawowych _.

Traktat Reformujący UE zatwierdziły już obie izby czeskiego parlamentu.

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: traktat lizboński, klaus, traktat, lizboński, warunki, karta praw podstawowych, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz