Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisarz Huebner chce zostać na drugą kadencję w KE

0
Podziel się:

Tak mówi się nieoficjalnie w jej otoczeniu, ale ona nie potwierdza.

Komisarz Huebner chce zostać na drugą kadencję w KE
(PAP/Paweł Supernak)

Startując w wyborach dla Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej, komisarz Danuta Huebner zabiega jednocześnie, by premier Donald Tusk mianował ją na drugą kadencję w Komisji Europejskiej.

Rzecznik pani komisarz Dennis Abbott odmówił skomentowania _ tych plotek, których komisarz jest świadoma _. Powiedział natomiast, że nic nie jest przesądzone. _ Komisarz Huebner jest gotowa służyć Europie i służyć Polsce _ - powiedział.

Jednak nieoficjalnie mówi się, że Danuta Huebner zabiega o drugą kadencję w Komisji Europejskiej i stara się przekonać, że jest najlepszym kandydatem Polski na kolejnego komisarza. W tym celu jest gotowa zrezygnować z mandatu eurodeputowanego.

_ _Osoba z otoczenia pani komisarz przekonuje, iż _ jest możliwość, że Huebner będzie ponownie mianowana _. _ Jeśli wróci do KE, dzięki swojemu doświadczeniu i dorobkowi mogłaby zostać wiceprzewodniczącym Komisji i dostać dużą, ważną tekę, na której Polsce tak zależy _.

Polityczna decyzja o tym, kto będzie polskim komisarzem w nowej KE, należy do premiera Tuska.

ZOBACZ TAKŻE:

Dotychczas w mediach jako potencjalnych następców Huebner w KE wskazuje się najczęściej byłego ministra ds. przekształceń własnościowych, eurodeputowanego PO Janusza Lewandowskiego, który kierował komisją ds. budżetu PE przez 2,5 roku. Pojawiało się też nazwisko byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, prezesa zarządu Pekao SA.

Po ogłoszeniu wyników wyborów w czerwcu i wejściu Huebner do PE polski rząd szykuje się do wskazania jej następcy, który tymczasowo przejmie po niej obowiązki komisarza ds. polityki regionalnej. Potem ta sama osoba będzie mogła - za czym przemawia dotychczasowa praktyka - kontynuować pracę w nowej KE, odpowiadając za zupełnie inną tekę. Oczywiście możliwe jest też wysłanie przez polski rząd do Brukseli komisarza tymczasowego, na kilka miesięcy, a potem wybór nowego, ale na zaledwie kilkumiesięczną przygodę w KE może nie być chętnych.

Tymczasem gabinet Huebner zapewnia, że planuje ona aktywnie wypełniać obowiązki komisarza do pierwszej sesji nowego Parlamentu Europejskiego 14-16 lipca. Jej agenda jest szczelnie wypełniona wyjazdami do Polski, różnych regionów UE, udziałem w konferencjach i spotkaniach. Np. 10 czerwca - czyli już po wyborach europejskich - Huebner ma zainaugurować nową unijną strategię rozwoju regionu Morza Bałtyckiego.

Pięcioletnia kadencja obecnej KE teoretycznie mija jesienią, ale wiele wskazuje na to, że zostanie przedłużona do końca roku, gdyby okazało się, że Traktat z Lizbony jednak wejdzie życie od 1 stycznia, po udanym ponownym referendum w Irlandii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)