Notowania

pakistan
01.07.2009 14:57

Komisja ONZ wyjaśni tajemnicę śmierci Bhutto?

Była premier Pakistanu zginęła w zamachu przeprowadzonym w Rawalpindi 27 grudnia 2007 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Członkowie ONZ-wskiej komisji śledczej powołanej do zbadania okoliczności zamachu na byłą premier Pakistanu Benazir Bhutto rozpoczęli dziś prace.

Do Pakistanu przybędą jednak dopiero w drugiej połowie lipca. Benazir Bhutto została zamordowana w zamachu przeprowadzonym w Rawalpindi 27 grudnia 2007 roku.

Celem prac komisji jest ustalenie okoliczności w jakich doszło do zamachu oraz wskazanie odpowiedzialnych zorganizowania morderstwa byłej premier Pakistanu, a w roku 2007 przywódczyni demokratycznej opozycji.

Śledztwo przeprowadzone przez służby pakistańskie w okresie rządów prezydenta Perveza Musharrafa wskazało, iż zamach został dokonany na zlecenie Baitullaha Mehsuda przywódcy pakistańskich talibów.

Środowiska bliskie Benazir Bhutto uważały jednak, iż w organizacji zamachu brali udział także przedstawiciele tajnych służb Pakistanu. Odpowiadając na te zarzuty władze poprosiły o współpracę ekspertów Scotland Yardu, którzy ustalili, iż Bhutto nie została zastrzelona, ale zabita w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego. Nie odnieśli się jednak do kwestii organizatorów zamachu.

Komisja ONZ powołana została na wniosek nowego prezydenta Pakistanu Asifa Ali Zardariego, wdowca po zamordowanej byłej premier.

Tagi: pakistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz