Notowania

afera hazardowa
02.10.2009 06:20

Koniec Chlebowskiego? Zastąpi go Dolniak

Premier Tusk uznał, że szef klubu PO powinien zawiesić pełnienie funkcji w związku z aferą hazardową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Szef klubu parlamentarnego Platformy ObywatelskiejZbigniew Chlebowskijest pierwsza ofiarą tzw. afery hazardowej.

Późnym wieczorem władze Platformy zdecydowały, że pełniącym obowiązki szefa klubu, będzie jego dotychczasowy wiceprzewodniczącyGrzegorz Dolniak.

_ - Zachowanie i styl działania, które zostały dzisiaj potwierdzone przez Zbigniewa Chlebowskiego, były zachowaniami niestosownymi, takimi które trudno zaakceptować w życiu publicznym od osoby, która powinna szczególnie mocno przestrzegać standardów _ - stwierdził Tusk.

POSŁUCHAJ PREMIERA TUSKA:

Chodzi o kontakty szefa klubu PO z biznesmenami -jeden z nich ma już prawomocny wyrok w sprawie związanej z korupcją -powiązany z branżą hazardową.

Według _ Rzeczpospolitej _ za sprawą lobbingu w sprawie ustawy o grach losowych - regulującej zasady działania kasyn i salonów gier - Skarb Państwa mógł stracić prawie pół miliarda złotych.

Szef klubu PO idzie w zaparte.Twierdzi, że nigdy nie lobbował w sprawie kontrowersyjnych zapisów. Wręcz przeciwnie, - podkreśla, że w rozmowach z ministrem finansów wskazywał na mankamenty ustawy.

Ale to mu nie pomogło. Podobnie jak informacje o wcześniejszych działaniach na rzecz obniżania podatków płaconych przez właścicieli automatów do gry.

I choć premier stwierdził, że w materiałach przesłanych przez CBA nie ma dowodów jakoby doszło do złamania prawa, Chlebowski musiał ponieść konsekwencje swojego zachowania.

POSŁUCHAJ PREMIERA TUSKA:

CBA donosi, opozycja grzmi

O tym, że przy tworzeniu ustawy mogło zostać złamane prawo, poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Według ustaleń CBA miało się tak stać za sprawą kontaktów prominentnych polityków PO z biznesmenami. Dokumenty trafiły do prokuratury, ale ta uznała, że nie ma podstaw do wszczęcia śledztwa.

Opozycja porównuje sprawę z aferą Rywina i chce powołania komisji śledczej. Premier odpowiada, że chce całkowitej jawności przy wyjaśnianiu sprawy. Szef CBA zapowiedział, że jeżeli prokuratura się zgodzi, biuro ujawni wszystkie akta.

_ - Nam chodzi o jawność. To nie może być tak, że tajemnica służy ochronie przestępstwa i przestępców _ - podkreśla prezes PiSJarosław Kaczyński..

POSŁUCHAJ SZEFA PiS:

_ - Mam nadzieję, że polska opinia publiczna dowie się wszystkiego w tej sprawie. Ani jeden przecinek, ani jeden średnik nie powinien być w tej sprawie zatajony _ -dodaje wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra.

Sprawą żywo interesuje się też prezydent. Na dziś zaprosił na spotkanie do Belwederu ministra sprawiedliwości i prezydia obu izb parlamentu. Niektórzy politycy PO - m.in.Stefan Niesiołowski- już zapowiedzieli, że nie pojawią się w Pałacu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Niesiołowski: Materiały CBA to prowokacja ]( http://news.money.pl/artykul/niesiolowski;materialy;cba;to;prowokacja,41,0,541481.html )
Tagi: afera hazardowa, hazard, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz