Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
donald tusk
04.06.2008 06:38

Koniec wojny Sikorskiego z prezydentem

Jest szansa na koniec paraliżu polskiej dyplomacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Po siedmiomiesięcznej wojnie o ambasadorów jest szansa na pokój między MSZ-em a Pałacem Prezydenckim. Zakończyłby on paraliż polskiej dyplomacji.

W kilku źródłach w MSZ _ Gazeta Wyborcza _ ustaliła się, że prezydentLech Kaczyński_ wyraził gotowość _ podpisania kilku nominacji ambasadorskich przygotowanych przez ministraRadosława Sikorskiego. Chodzi między innymi o ambasady w Wiedniu, Tiranie i Bernie.

Dotychczas nie było wyjścia z pata. Konflikt paraliżował polską politykę zagraniczną, a czas grał na niekorzyść MSZ-u. Latem na zmianę czekać będzie już kilkudziesięciu ambasadorów i konsulów. A od objęcia urzędu szefa MSZ jesienią zeszłego roku Radosław Sikorski nie wysłał na placówkę żadnego wskazanego przez siebie człowieka.

_ - W całej rozgrywce chodziło nie tylko o kontrowersyjne nominacje ambasadorskie _ - pisze _ Gazeta Wyborcza _. Z jednej strony na szali był autorytet prezydenta nie chcącego tracić wpływu na politykę zagraniczną Polski. Z drugiej zaś honor i skuteczność Sikorskiego jako szefa resortu, któremu spór z prezydentem wiązał ręce.

W połowie maja Sikorski wraz z premieremDonaldem Tuskiemrozmawiał z prezydentem, także o polityce zagranicznej i ambasadorach. Spotkanie było udane. Dodatkowo rozmowy z MSZ prowadzili też prezydenccy ministrowie.

Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz