Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konstytucja według PO: Mniej posłów i słabsze weto

0
Podziel się:

Propozycja Platformy zakłada też likwidację immunitetu parlamentarzystów.

Konstytucja według PO: Mniej posłów i słabsze weto
(PAP/Tomasz Gzell)

aktualizacja 16.50

Zniknąć ma immunitet parlamentarzystów, a w sejmowych ławach powinno zasiadać 300 zamiast 460 posłów. *Plany Platformy Obywatelskiej na zmiany w ustawie zasadniczej przedstawia premierDonald Tuski szef klubu POGrzegorz Schetyna. *

Premier podkreślił, że projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu środowisk. Szef rządu zaznaczył, że Polska nie potrzebuje nowej konstytucji i dlatego PO opracowała pakiet zmian.

Platforma proponuje zmniejszenie liczby posłów z 460 do 300. Mniej miałoby być również senatorów. Zostałoby ich 49 plus byli prezydenci, jeżeli wyraziliby zgodę na to by po zakończeniu kadencji zostać senatorem.

Tusk chce również zlikwidować immunitet parlamentarny i wprowadzić zasadę, że parlament może nadać posłowi lub senatorowi immunitet w momencie, gdy jest podejrzenie, że władza nadużywa swojej pozycji.

_ - Do tej pory immunitet był taką gwarancją bezpieczeństwa dla tych którzy łamali prawo albo byli podejrzewani o łamanie prawa _ - uważa premier. _ - Proponujemy zmianę fundamentalną, tzn. nikt nie ma immunitetu tak po prostu, tylko z tego tytułu, że jest parlamentarzystą _ - dodaje.

Mniej władzy prezydenckiej

Według projektu konstytucji prezydent dalej byłby wybierany w wyborach powszechnych. Jednak miałby mniejszą władzę. Prezydenckie weto Sejm mógłby odrzucić bezwzględną większością głosów.

Poza tym Trybunał miałby tylko trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku prezydenta czy ustawa jest zgodna z ustawą zasadniczą.

_ - Nie tylko my mieliśmy wrażenie, że czasami skarga do Trybunału Konstytucyjnego nie wynika z obawy, że coś jest niezgodne z konstytucją, tylko była traktowana jako substytut weta _- uważa premier.

W konstytucji znalazłby się również zapis mówiący o tym, że za kształt polityki zagranicznej odpowiada premier i rząd.

_ - Oczywiście nie odbierając w żadnym przypadku prezydentowi roli reprezentowania kraju, czy wygłaszania stanowisk. Pod warunkiem jednak, że są uzgodnione z polskim rządem _ - wyjaśnia Tusk.

Tusk: To nie jest alibi

Donald Tuskliczy na to, że znajdzie się większość polityczna do uchwalenia zmian w konstytucji. Premier zapewnił, że przedstawione dziś propozycje to nie partyjna gra tylko chęć wprowadzenia dobrych zamian.

Szef rządu ma jednak świadomość, że cały proces nowelizacji ustawy zasadniczej może potrwać wiele miesięcy.

Pawlak: Lepiej zlikwidować Senat

_ - Nie ma powodu, aby ograniczać demokrację _ - to komentarz wicepremiera Waldemara Pawlakado zmian w konstytucji, zaproponowanych przez szefa rządu Donalda Tuska. Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka, nie jest to do końca dobry pomysł.

Wicepremier i minister gospodarki pochwalił PO za to, że wreszcie - po wielu miesiącach zapowiedzi - w ogóle zdecydowało się złożyć projekt zmian w konstytucji. Pawlak przypomniał też, że jego ugrupowanie ma własne propozycje zmian w ustawie zasadniczej.

PSL proponuje między innymi zwiększenie kompetencji samorządów oraz jasne określenie przepisami, która władza, za co odpowiada. Chodzi o to - jak tłumaczył Waldemar Pawlak - żeby uniknąć w przyszłości konfliktów na linii prezydent - premier.

Opozycja nie zostawia suchej nitki na propozycjach zmian konstytucji

- _ Konstytucja nie jest dla polityków, jest dla obywateli. Konstytucja ma nie ułatwiać politykom rządzenia, a ma tworzyć demokratyczne państwo prawne _ - mówi Ryszard Kaliszz Lewicy.

Politycy SLD nie zgadzają się na ograniczenie roli prezydenckiego weta. Uważają, że spowodowałoby to zaburzenie trójpodziału władzy.

- _ Jest to najpoważniejsza z proponowanych zmian, ponieważ dotyka ona zasady sprawowania władzy, zasady ustrojowej zapisanej w art. 10 Konstytucji. To jest zasada, która przewiduje wzajemne balansowanie się władzy i sprawdzanie się. I właśnie temu służy weto _ - wyjaśniaJolanta Szymanek-Deresz, wiceszefowa SLD.

Kolejnym pomysłem, który nie podoba się Lewicy jest zabranie immunitetu parlamentarzystom. - _ Immunitet parlamentarny to nie jest ochrona posła przed mandatem czy przed odpowiedzialnością karną. Immunitet to jest ochrona demokracji parlamentu, jako całości _ - stwierdza Kalisz.

- _ Chodzi o to żeby władza wykonawcza mając swoje instrumenty w postaci policji i służb specjalnych nie mogła wpływać na wynik wyborów, żeby władza nie mogła likwidować opozycji _ - dodaje.

Poseł Lewicy uważa, że premier nie wie czym jest immunitet.

_ - Moje obawy budzi to jak mają być przeprowadzane te zmiany w konstytucji _ - uważaGrażyna Gęsicka.

_ - __ Ma być powołana komisja sejmowej, która jest złożona z samych posłów. Konstytucja to jest akt prawny najwyższej rangi dotyczący wszystkich obywateli i w tę debatę konstytucyjną powinny być włączone wszystkie partie, ale również konstytucjonaliści, eksperci oraz obywatele przez swoje organizacje. I to powinna być naprawdę szeroka debata _ - dodaje.

Według przewodniczącej klubu PiS dopiero po zebraniu wszystkich głosów i wypracowaniu wspólnych założeń do pracy powinna przystąpić komisja sejmowa.

Według przewodniczącego klubu POGrzegorza SchetynyKomisja Konstytucyjna mająca zająć się tym projektem mogłaby zostać powołana już na pierwszym marcowym posiedzeniu Sejmu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)