Notowania

iwabradyna
20.11.2008 11:05

Kontrowersyjna iwabradyna nie będzie refundowana

Lek trafił na listę w niejasnych okolicznościach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Lek iwabradyna nie będzie już refundowany ze środków publicznych - dowiedziała się w Polska Agencja Prasowa z dwóch niezależnych źródeł. *Na listę trafił w niejasnych okolicznościach.*

PAP nie uzyskała oficjalnego potwierdzenia tej informacji. Resort zdrowia zapowiedział, że jeszcze dziś wyda komunikat w sprawie refundacji iwabradyny.

Wydział Prokuratury Krajowej w Krakowie prowadzi śledztwo w sprawie domniemanej korupcji przy wpisaniu iwabradyny, lekarstwa na dusznicę bolesną, na listę leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawą zajmowało się także Centralne Biuro Antykorupcyjne, które ujawniło szereg nieprawidłowości w trakcie kontroli dotyczącej umieszczenia m.in. iwabradyny na liście.

Śledztwo prowadzone przez prokuraturę dotyczy domniemanej korupcji. Według prokuratury, istnieje podejrzenie przyjęcia korzyści majątkowej przez funkcjonariusza publicznego w związku z procedurą umieszczenia iwabradyny na liście refundacyjnej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, fałszowania dokumentów i przekroczenia uprawnień.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ PO zostawi Piechę w spokoju. Na razie ]( http://news.money.pl/artykul/po;zostawi;pieche;w;spokoju;na;razie,198,0,370886.html )
* [ PiS nie ukarze Piechy za skandal z lekami ]( http://news.money.pl/artykul/pis;nie;ukarze;piechy;za;skandal;z;lekami,228,0,307940.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Sprawę nagłośniły media, według których iwabradyna miała się znaleźć na liście kilka godzin po wizycie, jaką wiceministrowi zdrowia w rządzie PiS Bolesławowi Piesze (na zdjęciu), dzisiejszemu posłowi PiS i przewodniczącemu sejmowej komisji zdrowia złożyli przedstawiciele koncernu Servier. Piecha zaprzeczał, jakoby lek miał znaleźć się na liście pod wpływem lobbingu.

Media informowały, że w Ministerstwie Zdrowia mogły być fałszowane ekspertyzy, od których uzależnione było wpisanie iwabradyny na listę leków refundowanych. W reakcji na to Piecha złożył do prokuratury i CBA zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez dziennikarzy donoszących _ o rzekomych fałszerstwach dokumentów w Ministerstwie Zdrowia, dotyczących rozporządzenia +Lista leków refundowanych+ _.

Dziennikarze ujawnili też jakoby biznesmeni, którzy lobbowali u Piechy za wpisaniem iwabradyny na listę leków refundowanych, załatwili mieszkanie jego synowi. Według mediów w sprawie mieszkania dla studenta pośredniczyć miał krakowski biznesmen Wiesław L.

W reakcji na te doniesienia Piecha oświadczył, że jego syn wynajmuje mieszkanie studenckie na zasadach komercyjnych, co może potwierdzić przelewami bankowymi. Według niego, ta sprawa to efekt politycznego _ czarnego PR _.

Również producent iwabradyny zapewniał, że refundacja tego preparatu nie miała żadnego związku z sytuacją mieszkaniową syna Piechy.

Tagi: iwabradyna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz