Notowania

Konwencja PiS w Lublinie. "Europa ma być solidarna"

Tylko Europa równych narodów ma przyszłość - mówił Jarosław Kaczyński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

W nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, tak jak i w innych, chodzi o to, jaka ma być Polska: liberalna czy solidarna - powiedziałJarosław Kaczyńskna konwencji PiS w Lublinie. Podkreślił, że idea solidarności powinna być realizowana zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Zdaniem prezesa PiS, UE ma sens tylko wtedy, jeżeli będzie oznaczała _ wielki proces dążenia do równości _. - _ Tylko Europa równych narodów pod każdym względem, także jeśli chodzi o zasobność portfeli, ma przyszłość. Tylko taka Europa jest solidarna, a solidarność jest u samych podstaw UE _ - zaznaczył.

Podkreślił, że i wewnątrz Polski należy niwelować różnice - regionalne, społeczne, między miastem a wsią. _ Jeżeli ma być jedna Europa, to musi być także jedna Polska _ - powiedział.

Skrytykował liberalną koncepcję państwa, która - jego zdaniem - akcentując wolność jednostki zaniedbuje zbiorowe działania na rzecz słabszych. Dziś w Polsce, jak wymieniał J.Kaczyński, nie powstają autostrady, za mało buduje się mieszkań, nic się robi, aby zapobiec deficytowi wody, a wieś przeżywa kryzys z winy bezczynności rządu.

- _ My nie będziemy opuszczali rąk, nigdy nie zgodzimy się z twierdzeniami, że my Polacy musimy mieć gorzej. Jeżeli coś jest możliwe w Niemczech, Francji, Anglii, to musi być możliwe także i w Polsce. Po to wchodziliśmy do UE, żeby tak było _ - powiedział J.Kaczyński.

Podkreślił, że ma czyste sumienie, ponieważ jego rząd dążył do wyrównywania różnic regionalnych. Podał przykład modernizacji drogi S-19, przebiegającej wzdłuż wschodniej granicy Polski, która może łączyć północ i południe Europy i zdynamizować rozwój zaniedbanych obszarów. Zaniechanie tej inwestycji to - według J. Kaczyńskiego - jeden z przejawów liberalnych koncepcji realizowanych przez obecną ekipę, która koncentruje nakłady w regionach lepiej rozwiniętych, mających być tzw. lokomotywami dla pozostałych.

J.Kaczyński zarzucił obecnej ekipie rządzącej realizowanie idei _ moralnie i politycznie niesłusznej _, a także anachronicznej i antyeuropejskiej, bo - jak powtarzał - idea Unii Europejskiej opiera się o zasady solidarności: - _ My reprezentujemy to, co najbardziej europejskie, oni to, co w istocie nie tylko antypatriotyczne, ale także antyeuropejskie _ - mówił.

Kandydaci PiS idą do tych wyborów pod hasłem: _ Więcej dla Polski _. Jak tłumaczył J. Kaczyński, w istocie oznacza to wyrównanie szans Polski na tle innych krajów europejskich. Przywołał w tym kontekście sprawę dopłat do rolnictwa, które w Polsce są niższe niż w tzw. starych krajach UE.

Zarzucił rządowi, że nie walczy z kryzysem gospodarczym, a co najwyżej ogłasza plany, które nie są realizowane. Jego zdaniem, gdyby lepiej wykorzystywano środki europejskie, kryzys byłby mniejszy. _ Jest worek pieniędzy, tylko trzeba umieć je wydawać _ - powiedział.

Prezes PiS zaznaczył, że PE jest dobrym forum, aby dyskutować o tym, jak będzie wyglądał świat po kryzysie. Jego zdaniem, gospodarka liberalna wyczerpała swoje możliwości i trzeba szukać nowych koncepcji. Zapewnił, że kandydaci PiS w tej dyskusji będą umieli odegrać dużą rolę.

Podczas konwencji zaprezentowano kandydatów PiS do PE w okręgu lubelskim. Listę otwiera europoseł Mirosław Piotrowski, wybrany w poprzednich wyborach z listy LPR. Piotrowski w swoim wystąpieniu zaprosił premieraDonalda Tuskana debatę do Kraśnika, gdzie z powodu kryzysu wielu pracowników zwolniła miejscowa fabryka łożysk tocznych.

Prowadzący konwencję posełTomasz Dudzińskipokazał czerwoną kartkę szefowi PO na Lubelszczyźnie pos.Januszowi Palikotowi. Zarzucił mu m.in. nielegalne finansowanie kampanii wyborczej i promowanie siebie zamiast regionu.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wybory do parlamentu europejskiego, pis, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz