Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopacz: Chcieliśmy poprawić błędy

0
Podziel się:

Szefowa resortu zdrowia wyjaśnia zamieszanie z listą leków refundowanych.

Kopacz: Chcieliśmy poprawić błędy
(PAP/Radek Pietruszka)
bEJwtmOd

Minister zdrowiaEwa Kopaczpodkreśla, że do końca miała nadzieję na uzyskanie vacatio legis potrzebnego do skorygowania błędów, jakie się na niej znalazły.

Nowa lista leków refundowanych, podpisana jeszcze przez poprzedniego ministra zdrowia, weszła w życie w sobotę. Wcześniej informowano, że zacznie ona obowiązywać 16 grudnia. O nowym terminie poinformował resort zdrowia w piątek na swych stronach internetowych. Później komunikat został wycofany.

Jak powiedziała w poniedziałek Kopacz w radiu TOK FM, lista, zawierająca prawie cztery tysiące pozycji, miała ponad 40 pomyłek. "Z tego 20 pomyłek to były literówki w nazwie leku, a co do dwudziestu kilku preparatów była różnica w cenie - komputer przesunął cenę hurtową z ceną detaliczną" - wyjaśniła minister.

bEJwtmOf

"Doszliśmy do wniosku, że aby nie było problemu, trzeba czym prędzej skorygować te 40 preparatów, stąd wystąpiliśmy o vacatio legis dwutygodniowe. Do ostatniej chwili mieliśmy taką nadzieję, że te dwa tygodnie uzyskamy. Okazało się, że to zbyt krótki czas od momentu, kiedy pan minister Piecha podpisał korektę, ale widocznie nie całkowitą. Stąd ten termin 16 grudnia. Nie udało się" - mówi Kopacz.

Zdaniem minister zdrowia błędy na liście leków refundowanych nie uderzą w pacjentów. "Farmaceuta w myśl obowiązującego prawa w sytuacji, gdy jest jakakolwiek błędna publikacja ma wręcz obowiązek wydania zastępczego leku. Na tym pacjent nie traci" - uważa Kopacz

ZOBACZ TAKŻE:

bEJwtmOG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)