Notowania

kopacz
15.03.2010 16:20

Kopacz znów obiecuje, ma nowy plan B dla szpitali

Minister przedstawi także rozwiązania dotyczące dodatkowych ubezpieczeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała,że za kilkanaście dni przedstawi planowane kompleksowe zmiany w całym systemie zdrowotnym. *

Jak powiedziała, zmiany będą dotyczyły _ od nauki i wyrównywania kadr poprzez przekształcanie szpitali, dodatkowe ubezpieczenia, zmiany w sposobie zapisywania się do kolejki na operację po politykę lekową _.

Minister zapowiedziała, że _ zrobi nowe otwarcie planu B, czyli programu przekształceń szpitali w spółki _. Ewa Kopacz oświadczyła, że ma on zawierać nowe zachęty dla szpitali do przekształcania się. - _ To będzie szansa dla placówek, które z garbem starego zadłużenia nie są w stanie wygenerować na tyle zysku, żeby poprawić i jakość, i płace _ - podkreśliła.

Zapowiedziała, że przedstawi rozwiązania dotyczące dodatkowych ubezpieczeń oraz szybkiej ścieżki na uzyskiwanie odszkodowania w ramach przyznanej rekompensaty za błąd w sztuce lekarskiej.

Minister ujawniła, że zmiany będą miały na celu też skuteczną walkę z firmami farmaceutycznymi, _ które dotychczas narzucają ceny leków i marże niekiedy _.

Zaznaczyła, że w proponowanych ustawach mają się też znaleźć rozwiązania dotyczące kształcenia młodych kadr oraz _ szybkiego wypuszczania na rynek specjalistów, których brakuje _.

Kopacz poinformowała także, że ministerstwo w celu skrócenia kolejek do specjalistycznych zabiegów i operacji planuje wprowadzić w NFZ system informatyczny wymagający podania numeru PESEL zapisującego się pacjenta. _ - Nie będzie można nikogo oszukać _ - podkreśliła.

Kopacz powiedziała, że ministerstwo sprawdziło wiarygodność danych o kolejkach na najbardziej oblegane operacje stawów biodrowego i kolanowego oraz zaćmy w całym kraju. _ _

_ - Okazało się, że tam, gdzie mieliśmy kolejkę 1200 osób czekających na operację, po weryfikacji i sprawdzeniu stała się to kolejka tylko 20-osobowa _ - podkreśliła. Poinformowała, że kolejka skróciła się, bo np. ten sam pacjent był zarejestrowany w kilku miejscach albo okazało się, że kilkaset osób z kolejki było już zoperowanych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Za prywatnych dentystów płacimy 6 mld złotych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/za;prywatnych;dentystow;placimy;6;mld;zlotych,8,0,590344.html )
* [ Balicki: Pacjenci powinni płacić za wizyty u lekarza ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/balicki;pacjenci;powinni;placic;za;wizyty;u;lekarza,127,0,592255.html )
* [ E-rewolucja w służbie zdrowia polegnie z braku pieniędzy? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/e-rewolucja;w;sluzbie;zdrowia;polegnie;z;braku;pieniedzy,210,0,584658.html )
Raporty Money.pl
*Kreatywna księgowość NFZ odbije się na pacjentach * Narodowy Fundusz Zdrowia w przyszłym roku wyda na leczenie niespełna 56,3 miliarda złotych. To o blisko miliard mniej niż w 2009 roku. Wbrew zapowiedziom Ewy Kopacz, że wydatki na pacjentów nie zmniejszą się, na większość procedur ministerstwo przewidziało mniej środków.
*Dziura w budżecie NFZ urosła przez cenę żyta * Budżet NFZ na 2010 rok ma być o co najmniej 1,3 mld złotych mniejszy od tegorocznego. Spadek tłumaczony jest rosnącym bezrobociem i malejącą liczbą składek zdrowotnych. Okazuje się, że spora część tej dziury spowodowana jest spadkiem cen żyta. Z tego powodu do kasy NFZ w przyszłym roku nie trafi ponad 600 mln złotych.
*Prywatne ubezpieczenia. Chce ich 70 procent Polaków * Polacy nie są zadowoleni z publicznej służby zdrowia. Ponad połowa z nas uważa, że prywatne ubezpieczenie poprawiłoby złą opiekę zdrowotną - wynika z ankiety Money.pl
Tagi: kopacz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz