Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea grozi atakami nuklearnymi

0
Podziel się:

Phenian ostrzegł Koreę płd. i USA przed "bezprecedensowymi" uderzeniami.

Korea grozi atakami nuklearnymi
(simonhn/CC/Flickr)

Siły zbrojne Korei Płn. ostrzegły Koreę płd. i USA przed _ bezprecedensowymi _ atakami nuklearnymi. To reakcja Phenianu na opublikowany przez media w Korei Płd. raport o przygotowywaniu planów na wypadek destabilizacji reżimu w Korei Płn. - poinformowała państwowa północnokoreańska agencja Dzoson Dzongjang Tonsinsa.

_ - Ci, którzy chcą obalić system (w Korei Płn.), niezależnie od tego czy odgrywają aktywną czy bierną rolę, padną ofiarami bezprecedensowych ataków nuklearnych niezwyciężonej armii _ - głosi komunikat północnokoreańskich sił zbrojnych.

Korea Płn. często posuwa się do takich gróźb, więc zarówno Seul, jak i Waszyngton zareagowały spokojnie na ostrzeżenia z Phenianu, wzywając jedynie północny reżim do powrotu do międzynarodowych negocjacji w sprawie redukcji jego wojskowego programu nuklearnego - pisze AP.

Ocenia się, że Północ posiada wystarczającą ilość plutonu do produkcji, co najmniej tuzina bomb atomowych. Przeprowadzony w ubiegłym roku test broni atomowej spowodował zaostrzenie sankcji nałożonych na Phenian przez ONZ.

ZOBACZ TAKŻE: Korea Płn: Zwiększymy arsenał nuklearny
W przyszłym miesiącu eksperci z USA, Chin i Korei Płd. spotkają się w Chinach, by rozważyć metody postępowania i kooperacji na wypadek sytuacji awaryjnej w Korei Płn. - poinformował południowokoreański dziennik Dzung-ang Ilbo.

Władze w Phenianie i Waszyngtonie niepokoi ryzyko destabilizacji Korei Płn. oraz walk o władzę i schedę po schorowanym liderze komunistycznego reżimu, Kim Dzong Ilu, który najprawdopodobniej przeżył wylew w 2008 roku i może umrzeć w najbliższych latach.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)