Notowania

Korupcja w UE. Bułgaria liderem

Tak wynika z dorocznego raportu organizacji Transparency International.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/DPA)

*Tak wynika z dorocznego raportu organizacji Transparency International. *

W porównaniu ze stanem z 2004 roku Bułgaria cofnęła się aż o 27 miejsc i obecnie zajmuje 72. pozycję na liście obejmującej 180 państw.

Korupcja w Bułgarii pogłębia się, niezależnie od przynależności kraju do UE. TI podkreśla, że Bułgaria pod względem łapownictwa jest ostatnia spomiędzy 31 krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W 2007 roku Bułgaria była na 64. miejscu, a w 2004 roku - na 45.

W rankingu TI Bułgaria znalazła się na 72. miejscu razem z Chinami, Macedonią, Meksykiem, Swazilandem, Trynidadem i Tobago oraz Peru.

Mniejsza korupcja panuje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Botswanie, Korei Południowej, Bahrajnie i Bhutanie.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rosja jak Bangladesz. Korupcja jest wszędzie ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;jak;bangladesz;korupcja;jest;wszedzie,247,0,372215.html )
* [ Rosjanie nie wierzą, że da się wygrać z korupcją ]( http://news.money.pl/artykul/rosjanie;nie;wierza;ze;da;sie;wygrac;z;korupcja,184,0,362168.html )
* [ Berlusconi zlikwidował włoskie CBA ]( http://news.money.pl/artykul/berlusconi;zlikwidowal;wloskie;cba,164,0,370852.html )
* [ Filiżanka kawy najwięcej kosztuje w Moskwie ]( http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/filizanka;kawy;najwiecej;kosztuje;w;moskwie,219,0,361691.html )

Bułgaria nie odnotowała pozytywnym wyników w walce z przekupstwem polityków i z utrzymującym się bardzo wysokim poziomem przestępczości zorganizowanej - stwierdza się w raporcie.

Według TI korupcja związana z zamówieniami państwowymi, sparaliżowany przez korupcję system sądowniczy, sprzeniewierzania funduszy unijnych, które doprowadziło do ich zamrożenia przez Komisję Europejską - wszystko to mocno uderzyło w międzynarodową reputację kraju i spowodowało kryzys zaufania do jego instytucji.

Tagi: bułgaria, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz