Notowania

arbeit mach frei
03.01.2010 14:35

Kradzież napisu z Auschwitz zlecił Brytyjczyk?

Prawicowe ugrupowanie ze Szwecji miało tylko dostarczyć trofeum.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wulfstan/CC)

Kradzież historycznego napisu _ Arbeit Macht Frei _ znad bramy b.obozu Auschwitz-Birkenau zlecił brytyjski kolekcjoner, a skrajnie prawicowe ugrupowanie ze Szwecji było tylko pośrednikiem - twierdzi tygodnik _ Sunday Mirror _.

Powołując się na źródła w Szwecji pismo nie wymienia domniemanego kolekcjonera z nazwiska, stwierdza jedynie, że jest bardzo bogaty i że chciał mieć napis w swoim posiadaniu, ponieważ potraktował by go jako trofeum.

_ - Ustalono, iż napis (po przewiezieniu go do Szwecji) zostanie ukryty w sztokholmskiej piwnicy, skąd Brytyjczyk je odbierze. Plan zakładał, że pieniądze uzyskane przez Szwedów za pośrednictwo sfinansują neonazistowskie ugrupowania w Szwecji _ - cytuje tygodnik swoje źródło.

Skrajna prawica w Szwecji miała w planach zakłócenie tegorocznych wyborów

fot: PAP/Jacek Bednarczyk[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/oswiecim;historyczny;napis;arbeit;macht;frei;skradziony,galeria,3193,0.html)

Napis znad obozowej bramy został skradziony w nocy z 17 na 18 grudnia ubiegłego roku.

Według _ Sunday Mirror _ plan ten nie udał się, ponieważ złodzieje wpadli w panikę z powodu policyjnej akcji zarządzonej w Polsce w reakcji na międzynarodowe oburzenie z powodu kradzieży.

Gang porzucił pocięty na trzy części napis w lesie, gdzie został znaleziony dzięki sygnałowi od szwedzkiego pośrednika - zaznacza tygodnik.

Interpol gromadzi dowody przeciw zleceniodawcy kradzieży - podaje gazeta.


* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: arbeit mach frei, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz