Notowania

jordania
24.11.2009 16:29

Król rozwiązał parlament bez uzasadnienia

Król Jordani zdecydował się zapewne na ten krok, bo politycy nie radzili sobie z reformami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Król Jordanii Abdullah II (na zdjęciu) rozwiązał parlament i zarządził przedterminowe wybory. Decyzje monarchy z zadowoleniem powitali przedstawiciele partii opozycyjnych.

_ - Mamy nadzieję, że król uczyni teraz następny krok i zarządzi zmianę ordynacji wyborczej, aby nowy parlament mógł zainicjować niezbędne reformy i zwalczyć korupcję _ - powiedział sekretarz generalny Frontu Akcji Islamskiej (IAF) Ishak Farhan.

Monarcha nie uzasadnił swej decyzji rozwiązania wybranego przed dwoma laty parlamentu. Obserwatorzy zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach sondaże wskazywały na niezadowolenie wielu Jordańczyków z pracy deputowanych.

Zgodnie z jordańską konstytucją nowy parlament ma być wybrany w ciągu czterech miesięcy.

IAF, skupiający fundamentalistów islamskich i popierany przez Bractwo Muzułmańskie, jest obecnie jedyną większą partią jordańską. Obecny system wyborczy (tzw. system pojedynczego głosu nieprzechodniego, w którym wyborca przeznacza głos na konkretnego kandydata zgłoszonego w kilkumandatowym okręgu wyborczym) jest niekorzystny dla partii politycznych, natomiast sprzyja kandydatom niezależnym, stawiającym na lojalność plemienną wyborców. Zdecydowanie dominowali oni w rozwiązanym teraz parlamencie.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: jordania, król, parlament, rozwiązanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz