Notowania

filipiny
23.11.2009 11:06

Krwawa kampania na Filipinach: Zabito 21 zakładników

Ofiary to: porwani lokalni politycy, ich zwolennicy i dziennikarze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Uzbrojeni porywacze zabili co najmniej 21 zakładników z liczącej 30-40 osób grupy lokalnych polityków, ich zwolenników i dziennikarzy, których wzięli wcześniej jako zakładników - podały źródła wojskowe. Porywacze prawdopodobnie chcieli nie dopuścić do udziału rywali w wyborach regionalnych. *

_ - Odnaleźliśmy 21 ciał _ - poinformował w radiu generał Afredo Cayton. - _ Kontynuujemy poszukiwania pozostałych _ zakładników - oświadczył. Generał dodał, że nie może obecnie przedstawić tożsamości zabójców. Istnieje obawa, że pozostali porwani także nie żyją, a ich ciała zostały ukryte. Do zabójstw doszło, zanim na miejsce przybyło wojsko.

Porwanie, do którego doszło w zamieszkanej głównie przez muzułmanów prowincji Maguindanao na południowej wyspie Mindanao, może być związane z walką między obozem obecnego gubernatora prowincji a zwolennikami kandydata na to stanowisko.

Porywacze, których było ok. 100, prawdopodobnie chcieli uniemożliwić rywalom złożenie wniosku o udział w nadchodzących wyborach. Wśród porwanych była żona kandydata na gubernatora prowincji, jego asystenci i zwolennicy.

Okres wyborczy na Filipinach zaczyna się w lutym 2010 roku dla kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta i 12 kandydatów do izby wyższej Kongresu. Kampania wyborcza przed wyborami lokalnymi i do Izby Reprezentantów rozpoczyna się pod koniec marca. Samo głosowanie zaplanowano na 10 maja.

Choć Filipiny są zamieszkane głównie przez katolików, na południu kraju dominują muzułmanie, domagający się od władz w Manili szerszej autonomii bądź nawet oderwania islamskiej części kraju od reszty archipelagu. O utworzenie na Mindanao i okolicznych mniejszych wyspach islamskiego państwa od kilkudziesięciu lat walczy szereg ugrupowań muzułmańskich, m.in. Islamski Front Wyzwolenia Moro.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ Filipiny: Blisko 1000 ofiar powodzi i osunięć ziemi ]( http://pogoda.money.pl/wiadomosci/artykul/filipiny;blisko;1000;ofiar;powodzi;i;osuniec;ziemi,200,0,547784.html )
Tagi: filipiny, wiadomości, wiadmomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz