Notowania

irak
21.06.2009 11:08

Krwawy zamach w Iraku. Zginęły 72 osoby

Poza tym 200 osób zostało rannych w zamachu bombowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Co najmniej 72 osoby zginęły a około 200 zostało rannych w sobotę w zamachu bombowym w pobliżu szyickiego meczetu w Tazie w północnym Iraku - podały irackie służby medyczne.

Wcześniej informowano o około 60 ofiarach śmiertelnych.

To najkrwawszy w tym roku zamach w Iraku.

Ładunek wybuchowy znajdował się w ciężarówce, która eksplodowała, gdy wierni wychodzili z meczetu po południowych modłach - poinformował gen. Sarhat Kader.

Kader dodał, że zniszczona została świątynia, a także pobliskie domy. Mieszkańcy pomagają ekipom ratowniczym w poszukiwaniu ludzi pod gruzami.

Amerykańskie siły podały, że na miejsce zdarzenia dostarczyły generatory i wodę.

Taza, zamieszkana w większości przez szyitów, leży 220 km na północ od Bagdadu i 20 km na południe od Kirkuku.

Do zamachu doszło kilka godzin po tym, jak premier Iraku Nuri al-Maliki nazwał _ wielkim zwycięstwem _ planowane wycofanie się żołnierzy USA z miast do końca czerwca i zapewnił, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem.

Wycofanie się żołnierzy z obszarów miejskich nastąpi w ramach paktu bezpieczeństwa, podpisanego przez Bagdad i Waszyngton w ubiegłym roku. Maliki ostrzegł jednocześnie przed prawdopodobieństwem zaostrzenia aktów przemocy.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz