Notowania

nowak
08.12.2008 11:49

Kulisy negocjacji Sarkozy-Tusk. Mamy więcej czasu

Polsce udało się odroczyć datę ograniczenia emisji CO2.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- _ W czasie gdańskiego spotkania z udziałem prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego na temat pakietu klimatyczno-energetycznego, Polsce udało się odroczyć datę radykalnego ograniczenia emisji CO2 - _ mówi szef gabinetu politycznego premieraSławomir Nowak.

W sobotę w Gdańsku z inicjatywy Donalda Tuskadoszło do spotkania Sarkozy'ego z premierami koalicji dziewięciu państw, w skład której wchodzą kraje Grupy Wyszehradzkiej, państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia) oraz Bułgaria i Rumunia.

_ - Przedwczoraj udało się załatwić bardzo poważne korzyści dla polskiej gospodarki. Najistotniejsze jest to, że udaje nam się odroczyć ten termin, tę datę graniczną, kiedy polska gospodarka będzie musiała radykalnie ograniczać emisję CO2, a to oznacza, że mamy więcej czasu na modernizację polskich elektrowni _ - powiedział Nowak w TVN 24.

Za najważniejsze ustalenie sobotniego szczytu Nowak uznał klauzulę redystrybucyjną dotyczącą pakietu. Do 2020 r. Polska dostaje specjalną derogację, czyli okres przejściowy, w którym nasz kraj będzie miał specjalne uprawnienia do emitowania CO2.

Do końca 2019 r. nasze elektrownie będą otrzymywały od polskiego rządu bezpłatne uprawnienia do emisji CO2. Oznacza to, że w tym czasie nie będą musiały na międzynarodowych aukcjach kupować tych uprawnień. Według Nowaka czeka nas _ burza inwestycyjna _ w energetyce. Nowak zaznaczył, że pieniądze, które byłyby wydawane na kupowanie większych limitów emisji będą przeznaczane przez elektrownie na modernizację. _ - Dostaliśmy po prostu więcej czasu i więcej pieniędzy _ - podkreślił.

_ - Czekamy na ogłoszenie sukcesu, na Brukselę. Tam tak na prawdę musimy postawić kropkę nad i, powiedzieć: tak udało się, albo powiedzieć: nie, nie udało nam się i nie ma pakietu _ - stwierdził polityk.

Pod koniec tygodnia ma się odbyć szczyt UE, na którym mają zapaść decyzje w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego.

*ZOBACZ TAKŻE: *

* [ Merkel chce chronić klimat. Ale nie za wszelką cenę ]( http://news.money.pl/artykul/merkel;chce;chronic;klimat;ale;nie;za;wszelka;cene,209,0,406993.html )
* [ W Poznaniu radzą nad ocieplającym się klimatem ]( http://news.money.pl/artykul/w;poznaniu;radza;nad;ocieplajacym;sie;klimatem,168,0,404648.html )
*  [ Prąd od stycznia nie zdrożeje ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prad;od;stycznia;nie;zdrozeje,206,0,403918.html )
Tagi: nowak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz