Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kulisy zamieszania wokół Gilowskiej

Narasta konflikt między minister finansów a prezydentem. Gilowska groziła nawet dymisją. Spór dotyczy reformy podatkowej, którą forsuje wicepremier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Wiktor)

Narasta konflikt między minister finansów a prezydentem. Gilowska groziła nawet dymisją. Spór dotyczy reformy podatkowej, którą forsuje wicepremier.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz nazwał piątkowe nieoficjalne informacje Money.pl na temat złożenia dymisji wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej spekulacjami. "Spekulacjami się nie zajmujemy. A o faktach będę informował na bieżąco” - powiedział Marcinkiewicz podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej.

Tymczasem, jak wynika z naszych informacji, pomiędzy Zytą Gilowską a częścią rządu i prezydentem Lechem Kaczyńskm, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin doszło do bardzo ostrego sporu.

Powodem rozbieżności są sprawy podatkowe, zaproponowane przez minister finansów. _ Rząd zapowiada obniżenie w latach 2007-2008 kosztów uzysku dla twórców i naukowców z 50 proc. do 20 proc. i z 20 proc. do 10 proc. Stawki te zależą od typu umowy, 50 proc. koszty uzysku przysługują w przypadku umów o przeniesienie majątkowych praw autorskich, 20 proc. - zwykłych umów o dzieło. _Według naszych informacji, od czwartkowych godzin wieczornych trwały bardzo burzliwe rozmowy premiera Marcinkiewicza z minister Gilowską. "Były bardzo nerwowe, nie obyło się nawet bez trzaskania drzwiami" - mówi nasz informator.

Potwierdziła to także IAR.

"Jak się nieoficjalnie dowiedziała Informacyjna Agencja Radiowa, wicepremier Gilowska chciała złożyć dymisję już wczoraj - po krytyce jej zmian podatkowych przez prezydenta. Według informacji z kręgów kierowniczych PiS, Zyta Gilowska zmieniła zdanie po rozmowie z prezydentem Kaczyńskim i liderem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim ” – napisała IAR w swojej depeszy.

Podobne informacje podała także telewizja TVN24.

O konflikcie wokół podatków mówił nawet prezydent Lech Kaczyński.

"Premier Gilowska szeroko przedstawiała uzasadnienie dla swojego poglądu. W tym zakresie pewna różnica poglądów między nami pozostaje" - przyznał prezydent.

Na razie premierowi Marcinkiewiczowi udało się odwieść Zytę Gilowską od odejścia z rządu. Tak przynajmniej wynika z informacji oficjalnych. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że konflikt nie został zakończony. Stąd wypowiedź premiera "o faktach będę informował na bieżąco”, brzmi dość przewrotnie. Zyta Gilowska znana jest z tego, że zdecydowanie broni swoich poglądów i pomysłów. Według naszych informacji decyzja odnośnie podatków, a być może i przyszłości Zyty Gilowskiej w rządzie, została przesunięta na dalszy termin.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: gilowska, rząd, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz