Notowania

Lech Wałęsa
18.06.2008 08:42

Kurtyka: Książka o Wałęsie podszyta emocją

Zdaniem szefa IPN warstwa merytoryczna książki o byłym prezydencie broni się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

_ - W książce historyków IPN Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka oLechu Wałęsie, która niebawem się ukaże, niekiedy dochodzą do głosu emocje, ale to nie może być zarzut wobec jej ustaleń merytorycznych _ - uważa prezes IPN Janusz Kurtyka.

- _ Ona jest oparta na olbrzymiej kwerendzie, trwającej kilka dobrych lat, chyba koło pięciu lat, na bardzo szczegółowych dyskusjach, na bardzo szczegółowych analizach tej dokumentacji, tak że ta książka jest owocem wielkiej pracy _ - podkreśla prezes Instytutu Pamięci Narodowej w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.

Zdaniem Kurtyki _ książki historyczne mogą być napisane w sposób absolutnie chłodny, bądź też podszyte emocją. To w historiografii jest rzecz absolutnie normalna _.

Według szefa IPN, życie Lecha Wałęsy jest kapitalnym przykładem dramatu Polaka pod rządami komunistycznymi.

- _ Ten sam człowiek mógł być współprzywódcą strajku w 1970 r., ten sam człowiek mógł być jakby zakleszczony w relacje z SB, ten sam człowiek zerwał współpracę z SB, ten sam człowiek odmówił podjęcia ponownej współpracy, ten sam człowiek był przywódcą strajku, był przywódcą narodu w latach 80. i to nie ulega najmniejszej wątpliwości, i ten sam człowiek musiał zmierzyć się z tym epizodem swojej przeszłości jako Prezydent Rzeczpospolitej _ - podkreślił Kurtyka.

Jego zdaniem Wałęsa potrafił się wyzwolić z zależności od komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. - _ Myślę, że po 1976 r. można mówić z całą pewnością o tym, że Lech Wałęsa był autentycznym uczestnikiem opozycji, a później autentycznym przywódcą, to nie ulega wątpliwości _ - powiedział Kurtyka.

| Książka Cenckiewicza i Gontarczyka pt. _ SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii _ ma ukazać się w poniedziałek nakładem IPN, na razie w nakładzie ok. 4 tys. egzemplarzy. |
| --- |

* **ZOBACZ TAKŻE: [ ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/staniszkis;ta;ksiazka;moze;byc;dla;walesy;szokiem,101,0,349541.html )**
* [ **Staniszkis: Ta książka może być dla Wałęsy szokiem ** ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/staniszkis;ta;ksiazka;moze;byc;dla;walesy;szokiem,101,0,349541.html )
* **[ Wałęsa: historycy IPN oparli się na fałszywce ]( http://news.money.pl/artykul/walesa;historycy;ipn;oparli;sie;na;falszywce,243,0,349427.html )**
* **[ Chlebowski: Historycy IPN piszą historię na nowo ]( http://news.money.pl/artykul/chlebowski;historycy;ipn;pisza;historie;na;nowo,131,0,349571.html ) **
* [ Wałęsa: To ja pokonałem bezpiekę ]( http://news.money.pl/artykul/walesa;to;ja;pokonalem;bezpieke,120,0,343416.html )
* [ "Ci, którzy podnoszą rwetes, chcą cenzury" ]( http://news.money.pl/artykul/ci;ktorzy;podnosza;rwetes;chca;cenzury,181,0,345269.html )
* [ J. Kaczyński: Mam nadzieję, że nie będzie cenzury ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/j;kaczynski;mam;nadzieje;ze;nie;bedzie;cenzury,168,0,343720.html )
Tagi: Lech Wałęsa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz