Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grzegorz napieralski
26.09.2008 10:08

Kwaśniewski mówi "nie" Brukseli

Były prezydent nie wystartuje w wyborach do europarlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

*Były prezydentAleksander Kwaśniewski oświadczył, że podjął ostateczną decyzję, iż nie będzie startował w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. *

Kwaśniewski w RMF FM przyznał, że jest namawiany do udziału w eurowyborach przez SLD, m.in. przez szefa SojuszuGrzegorza Napieralskiego, ale - jak podkreślił - podjął decyzję, że nie będzie ubiegał się o mandat europosła. - _ Nie za bardzo wyobrażam sobie siebie w takiej roli bardzo stacjonarnej; jednego z 700 parlamentarzystów europejskich, który co tydzień krąży miedzy Brukselą a Warszawą _ - dodał.

Wyraził nadzieję, że powstanie wspólna lista lewicy w wyborach do PE i - jak to określił - _ gwiazdą _ tej listy może byćWłodzimierz Cimoszewicz, który _ jest bardziej zainteresowany obecnością w parlamencie _.

Kwaśniewski pytany, czy wybiera się na organizowany przez prezydentaLecha Kaczyńskiegobal z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odpowiedział, że nie otrzymał jeszcze zaproszenia.

Na początku września prezydencki minister Michał Kamiński zapowiedział, że wszyscy byli prezydenci zostaną zaproszeni na listopadowy bal.

W opinii Kwaśniewskiego _ idea balu jest mocno wątpliwa i może skończyć się fiaskiem _. Jednak - jak zaznaczył - gdyby bal miałby być głównym wydarzeniem z okazji 90-lecia odzyskania niepodległości, to byli prezydenci powinni w nim uczestniczyć. _ - Tu o Polskę chodzi, a nie o to, czy będziemy tańczyć tango, czy poloneza _ - mówił.

Pytany czy będzie uczestniczył w uroczystościach związanych z 25- leciem przyznania Pokojowej Nagrody NoblaLechowi Wałęsie, Kwaśniewski odparł, że wybiera się w poniedziałek do Teatru Wielkiego na organizowany z tej okazji koncert _ Nobel'83 ProMemoria _.

_ _Centrolewica nie może zaakceptować dintojry politycznej

Były prezydent pytany był także o projekt ustawy przygotowanej przez PO, który przewiduje odebranie przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa PRL oraz członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

Jak mówi, od 1989 roku żyjemy w innym państwie i formacja, która wcześniej rządziła przegrała. _ - Mamy nową sytuację i powinniśmy zgodnie z zasadami państwa prawa karać za konkretne czyny, czynić to w procedurze, która pozwala na obronę i nie podejmować aktów zemsty politycznej _ - podkreślił.

Zdaniem Kwaśniewskiego premierDonald Tusk_ oszukał część elektoratu centolewicowego _, która głosowała na PO i - jak mówił - zapłaci za to cenę. Jak dodał, _ tych głosów może któregoś dnia w wyborach prezydenckich Donaldowi Tuskowi zabraknąć _.

_ - Centolewica nie może zaakceptować dintojry politycznej organizowanej przez Donalda Tuska oraz PO i ja jestem przekonany, że oni z tego pomysłu się w jakiś sposób wycofają _ - powiedział.

Tagi: grzegorz napieralski, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz