Notowania

nato
23.08.2008 15:20

Kwaśniewski: Powrotu do Europy wpływów nie ma

Wstrzymanie rozszerzenia NATO i UE dla poprawy relacji z Rosją to zły pomysł - mówi były prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

*Wstrzymanie rozszerzenia NATO i UE w imię poprawy relacji z Rosją oznaczałoby powrót do mocarstwowej polityki i podziału na strefy wpływów - ostrzega były prezydent PolskiAleksander Kwaśniewskina łamach dziennika _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _. *

_ - Tych, którzy sądzą, że koniec integracji euroatlantyckiej szybko wyprostowałby nasze relacje z Rosją, mogłaby spotkać przykra niespodzianka _ - pisze w artykule, opublikowanym w sobotnim wydaniu gazety.

Zdaniem Kwaśniewskiego Zachód musi postarać się zrozumieć przyczyny konfliktu rosyjsko-gruzińskiego, by móc wyciągnąć z niego właściwe wnioski.

Jak ocenia były prezydent, konflikt pokazał, jak Rosja postrzega swoją rolę we współczesnym świecie i w jaki sposób zamierza obchodzić się z innymi uczestnikami systemu międzynarodowego.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Kwaśniewski: Miedwiediew może być niezależny ]( http://news.money.pl/artykul/kwasniewski;miedwiediew;moze;byc;niezalezny,188,0,325564.html )
* [ Kwaśniewski popiera Gazociąg Północny? ]( http://news.money.pl/artykul/kwasniewski;popiera;gazociag;polnocny,26,0,355866.html )
* [ Były premier będzie doradzal deweloperowi ]( http://news.money.pl/artykul/byly;premier;bedzie;doradzal;deweloperowi,79,0,352591.html )
* **[ Czytaj wiadomości w czytniku RSS ]( http://www.money.pl/rss/ )**

Według Kwaśniewskiego wielu Rosjan odczuło rozpad ZSRR jako _ narodowe poniżenie _, tym bardziej, że przyniósł on ze sobą kryzys gospodarczy. _ Nie jest zaskoczeniem, że wraz z szybkim gospodarczym wzrostem oczekuje się wzmocnienia pozycji narodowej. Europa i Stany Zjednoczone powinny spróbować wyjść tym oczekiwaniom naprzeciw - przy poszanowaniu prawomocnych granic _ - podkreśla.

_ - Nie możemy jednak przyjąć argumentu, podnoszonego często w rosyjskich kręgach, że upadek Rosji był rezultatem zachodniego planu zachwiania pozycją tego kraju i teraz należy mu się odszkodowanie w formie swego rodzaju rewizji sytuacji po zimnej wojnie _ - ocenia Kwaśniewski.

Jego zdaniem niektóre osoby na Zachodzie są jednak gotowe zaakceptować taki rosyjski punkt widzenia. _ Twierdzą nawet, że proces integracji euroatlantyckiej naruszył słuszne interesy Rosji i sprowokował odpowiednią reakcję. Choć nikt nie chce odwrócić procesu integracji, to wielu proponuje zamrożenie obecnego układu wschodnich granic NATO i UE _ - zaznacza.

I ostrzega: To oznaczałoby powrót do Europy kongresu wiedeńskiego z 1815 roku i Europy z konferencji jałtańskiej z 1945 roku - _ Europy polityki siły i stref wpływów wielkich mocarstw, które pociągnięciem pióra określają los mniejszych krajów. To Europa, którą naprawdę chcielibyśmy zostawić za sobą _.

Według Kwaśniewskiego należy starać się unikać niepotrzebnych napięć z Moskwą, ale jednocześnie uważać, by ta strategia nie była sygnałem słabości, _ szczególnie w czasie, gdy tryumfalistyczna interpretacja wojny z Gruzją grozi podsyceniem nacjonalistycznych iluzji w Rosji _.

Były prezydent opowiada się za przyjęciem przez UE strategii, która zakładałaby zarówno budowę nowego strategicznego partnerstwa z Rosją oraz tak samo priorytetowo traktowałaby aspiracje krajów wschodnioeuropejskich.

Tagi: nato, intergracja, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz