Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lekarze chcą zapłaty. Za wystawianie zwolnień

0
Podziel się:

ZUS: Żądanie lekarzy nie ma uzasadnienia, bo nie regulują tego żadne przepisy.

Lekarze chcą zapłaty. Za wystawianie zwolnień
(DNY59/CC/iStockphoto)

Lekarze zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy chcą dodatkowego wynagrodzenia za wystawianie dla ZUS zwolnień. W ocenie Zakładu żądanie lekarzy nie ma uzasadnienia, bo nie regulują tego żadne przepisy. Ponadto Zakład pracuje nad elektroniczną wersją formularzy, tak by skrócić czas niezbędny do wypisania zwolnienia.

_ - Od 10 lat, czyli od czasu wejścia w życie reformy służby zdrowia, wystawianie zwolnień jest bardzo skomplikowane, wypełnianie kilku druków dziennie zajmuje czas, który lekarz mógłby przeznaczyć np. innym pacjentom _ - powiedział przewodniczący mazowieckiego oddziału OZZL Marcin Jędrzejowski.

ZOBACZ TAKŻE: Bukiel: Służbie zdrowia pomoże prywatyzacja, żaden plan B
Jego zdaniem wystawianie druku powoduje, że _ lekarz staje się de facto lekarzem orzecznikiem ZUS _. _ Za taką pracę ZUS powinien wypłacać wynagrodzenie _ - powiedział. OZZL skierował w tej sprawie pisma m.in. do ministerstwa pracy i ministerstwa zdrowia. _ Otrzymaliśmy pismo tylko z ministerstwa pracy, że takie świadczenie nam się nie należy _ - powiedział.

OZZL zapowiada, że skieruje sprawę do sądu. _ Mamy przygotowaną w tej sprawie ekspertyzę prawną i lekarza, który gotów jest pójść do sądu _ - powiedział Jędrzejowski. Zapowiedział, że wkrótce sprawa zostanie skierowana do sądu.

Natomiast ZUS podkreśla, że świadczenie za wypełnianie druków ZUS ZLA nie należy się. W ocenie Zakładu _ orzekanie o stanie zdrowia, a tym samym wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy jest częścią wykonywania zawodu ZOBACZ TAKŻE: Radziwiłł: Lekarze to dobro narodowe. Muszą kosztować lekarza _. Reguluje to - jak przypomina Zakład - ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Natomiast z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wynika, że zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy jest jedną z form przekazywania przez lekarza informacji o stanie zdrowia pacjenta.

ZUS zaznaczył, że osoby ubezpieczone mają zagwarantowane prawo do uzyskiwania (nieodpłatnie) orzeczeń i zaświadczeń lekarskich, jeżeli są one związane m.in. z niezdolnością do pracy.

_ - Zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy i obowiązki lekarzy w tym zakresie zostały określone w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Za wypełnienie druku ZUS ZLA ustawa nie przewiduje żadnych opłat _ - podał ZUS.

_ - Druki ZUS ZLA są rzeczywiście skomplikowane, mają wiele rubryk. Ale od pewnego czasu ZUS pracuje nad stworzeniem ich elektronicznej wersji. Chcemy, by lekarz mógł wpisać tylko PESEL pacjenta i własny numer, a reszta danych zostałaby wpisana automatycznie _ - powiedział PAP rzecznik ZUS Przemysław Przybylski. Zaznaczył, że znacznie skróciłoby to czas, potrzebny do wypisania zwolnienia.

Czytaj w Money.pl
*Polacy chcą płacić za lepsze leczenie * Polacy chcą płacić za lepsze leczenie
*Wydajemy miliardy na prywatne leczenie. Rząd ma plan * Bezpłatna służba zdrowia to mit. W 2008 roku każdy Polak do leczenia dopłacił średnio 737 zł - wynika z szacunków Money.pl.
*Szpitale w pętli długów. A plan B tylko na papierze * Na oddłużenie i restrukturyzację szpitali rząd obiecał przeznaczyć ponad 2,6 mld złotych. Ale jak dotąd w ramach tzw. planu B nie przekształcono ani jednego ZOZ-u.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)