Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lepper: Polsce potrzebna dekomunizacja

0
Podziel się:

Wicepremier, lider Samoobrony Andrzej Lepper określił się jako zwolennik szybkiego przeprowadzenia dekomunizacji, ale bez krzywdzenia szeregowych członków PZPR.

Wicepremier, lider Samoobrony Andrzej Lepper określił się jako zwolennik szybkiego przeprowadzenia dekomunizacji, ale bez krzywdzenia szeregowych członków PZPR.

"Jestem za tym, żeby dekomunizację przeprowadzić w Polsce. Oczywiście nie krzywdzić szeregowych członków partii . Nie dlatego, że i ja nim kiedyś byłem w swojej młodości, nie przywiązując do tego żadnej wagi, bo byłem katolikiem, jestem i będę do końca swoich dni. Taki był system" - mówił Lepper w Radiu Maryja.

Lepper podkreślił, że trzeba zastanowić się, czy dekomunizacja powinna objąć ludzi od szczebla sekretarza podstawowej organizacji partyjnej, sekretarza gminnego, czy powiatowego.

"Należałoby to już przeprowadzić. Trzeba już naprawdę zrobić wszystko, aby byli esbecy nie narzucali nam polityki, rozwiązań, które mają funkcjonować w Polsce. I nie chcę ich wpływu na rządzenie Polską, na przyjmowanie ustaw w Sejmie" - przekonywał przewodniczący Samoobrony.

_ W PiS przygotowywany jest projekt ustawy dekomunizacyjnej. Senator PiS Piotr Andrzejewski powiedział, że przygotowywany przez niego projekt ustawy o warunkach zajmowania niektórych stanowisk w państwie (tzw. ustawa dekomunizacyjna) "jest w fazie końcowej". _
Jego zdaniem, "taka czystka powinna odbyć się również w mediach". "Rygorystycznie trzeba by zrobić czystkę wśród dziennikarzy, którzy pracowali na rzecz poprzedniego systemu, współpracowali z poprzednimi służbami. Dzisiaj niektórzy z nich kreują się na wielkich, oddanych Polsce i Polakom, moralistów" - stwierdził szef Samoobrony.

Lepper przyznał, że o "tych sprawach" rozmawiano też podczas poniedziałkowego spotkania koalicyjnego. "Będziemy się zastanawiać, jak przeprowadzić to, żeby by było skuteczne, a jednocześnie nie czyniące uczciwym ludziom krzywdy" - zaznaczył.

| PO CO DEKOMUNIZACJA? |
| --- |
| Ustawa dekomunizacyjna ma uniemożliwić pełnienie funkcji publicznych wysokim funkcjonariuszom PZPR oraz funkcjonariuszom komunistycznej bezpieki. Dekomunizacja - według projektu ustawy - objęłaby osoby pełniące funkcje rządowe, w aparacie administracji państwowej, do poziomu dyrektora departamentu, oraz w spółkach Skarbu Państwa |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)