Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lewandowski zastąpi Huebner

0
Podziel się

Rząd podjął decyzję w sprawie kandydata na unijnego komisarza. Polityk PO ma poparcie PiS.

Lewandowski zastąpi Huebner
(PAP/Jacek Turczyk)
bDBgnpQl

aktualizacja 13:17

Decyzja w sprawie nowego polskiego komisarza już zapadła - będzie nim Janusz Lewandowski. Poinformował o tym w Brukseli minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Lewandowski zastąpi obecną komisarz Danutę Huebner, która dostała się do parlamentu europejskiego. Minister Dowgielewicz powiedział, że polski rząd chce dla niego dobrej teki gospodarczej.

Polska komisarz Danuta Huebner jeszcze nie poinformowała szefa Komisji Europejskiej, czy rezygnuje ze stanowiska i przyjmie mandat eurodeputowanej. Polski rząd tymczasem już zdecydował, że jej następcą będzie Janusz Lewandowski.

bDBgnpQn

_ - Nie mam potwierdzenia tej informacji, to są doniesienia prasowe _ - powiedział rzecznik Komisji Johannes Laintenberger.

O sprawie pisał wcześniej _ Dziennik. _ Gazeta pisze, że Danucie Huebner ma przypaść priorytet przy obsadzaniu komisji w europarlamencie. To właśnie taki scenariusz premier Tusk przedstawił podczas spotkania zarządu PO z europosłami - donosi gazeta.

Według tego scenariusza Jacek Saryusz-Wolski ma zostać szefem polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej - pisze gazeta. Wcześniej premier Tusk mówił, że w nowej kadencji Komisji Europejskiej Polska jest zainteresowana teką komisarza do spraw przemysłu.

_ Dziennik _ dodaje, że pięcioletnia kadencja obecnej Komisji Europejskiej, w której Danuta Huebner jest komisarzem do spraw polityki regionalnej, teoretycznie mija jesienią, ale wiele wskazuje na to, że zostanie przedłużona do końca roku, gdyby okazało się, że Traktat z Lizbony jednak wejdzie życie od 1 stycznia, po udanym ponownym referendum w Irlandii.

bDBgnpQt

Komisja Europejska nie zna decyzji Warszawy

Polska komisarz Danuta Huebner jeszcze nie poinformowała szefa Komisji Europejskiej, czy rezygnuje ze stanowiska i przyjmie mandat eurodeputowanej: - _ Nie mam potwierdzenia informacji o decyzji polskiego rządu, to są doniesienia prasowe _ - powiedział rzecznik Komisji Johannes Laintenberger.

>Zbigniew Chlebowski, szef klubu Platformy Obywatelskiej tonował dziś wypowiedź Dowgielewicza. Uzależnił stanowisko unijnego komisarza dla Janusza Lewandowskiego od teki, która przypadnie Polsce. Jeżeli uda się nam wygrać batalię o komisarza ds. przemysłu, wówczas były minister przekształceń własnościowych będzie niekwestionowanym kandydatem.

Wczoraj premier Tusk przed spotkaniem z europosłami PO rozmawiał z trzema potencjalnymi kandydatami na to stanowisko - Danutą Huebner, Jackiem Saryuszem-Wolskim i właśnie Januszem Lewandowskim. Jak zapewnił, decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w ciągu tygodnia. Szef rządu zaznaczył też, że w sprawie Danuty Huebner optymalnie dla Polski byłoby, gdyby objęła ona mandat europosła.

bDBgnpQu

Lewandowski ma poparcie PiS

Według posłanki PiS Leny Dąbkowskiej-Cichockiej, europoseł PO Janusz Lewandowski jako specjalista od spraw gospodarczych jest dobrym kandydatem na unijnego komisarza. Jej zdaniem, prawdopodobnie może on cieszyć się poparciem prezydentaLecha Kaczyńskiego.

_ - Jeżeli został wybrany jako kandydat to bardzo dobrze. Powinien objąć stanowisko ważnego komisarza do spraw gospodarczych _ - oceniła Dąbkowska-Cichocka, która zasiada w sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Zdaniem posłanki PiS, Lewandowski cieszy się dobrą opinią zarówno premiera, jak i prezydenta. W jej ocenie, inni potencjalni polscy kandydaci do objęcia funkcji komisarza Jacek Saryusz-Wolski i Danuta Huebner też mogliby dobrze sobie poradzić na tym stanowisku.

bDBgnpQv

_ - Cała trójka to osoby fachowe. Każda z nich specjalizuje się w trochę innych sprawach. Kogoś jednak trzeba wybrać _ - dodała.

Dąbkowska-Cichocka podkreśliła, że ważny komisarz np. ds. przemysłu może więcej zdziałać dla Polski niż szef Parlamentu Europejskiego, który pełni - w jej ocenie - bardziej reprezentacyjną rolę. Polska zabiega, aby szefem PE został eurodeputowany POJerzy Buzek.

Według posłanki PiS, wybór Lewandowskiego na stanowisko kluczowego komisarza może spowodować, że Buzek straci szanse na przewodnictwo w europarlamencie. _ Jednak cały czas istnieje szansa na wybórWłodzimierza Cimoszewiczana sekretarza generalnego Rady Europy _ - oceniła.

bDBgnpQw
bDBgnpQO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)