Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

LiD pomoże odrzucić weto prezydenta

0
Podziel się:

Lewica i Demokraci nie pozwoli prezydentowi zablokować rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

LiD pomoże odrzucić weto prezydenta
(PAP/Tomasz Gzell)

Jeśli prezydent zawetuje ustawę o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, to my to weto odrzucimy - zapowiedział wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński.

- _ Jeśli pan prezydent będzie chciał to zawetować, no to dobrze, no to przegra jeszcze raz, i tyle _ - powiedział Szmajdziński. W ten sposób skomentował sobotnią zapowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że zawetuje ustawę o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Zdaniem Szmajdzińskiego: _ dyskutować można, jak to ma w praktyce wyglądać, jaka może być i powinna być kontrola nad działaniami prokuratury, żeby nie doprowadzić do wyalienowania jeszcze jednej korporacji _.

Stanowiska prezydenta broni minister z jego Kancelarii Michał Kamiński. Jego zdaniem prezydent nie chciałby, aby prokuratorzy stali się kolejną korporacją, która rządzi się sama, która ma ogromną władzę.

_ - Prokuratorzy, jako pewna grupa posiadająca ogromną władzę, zdaniem prezydenta, powinni podlegać kontroli publicznej; a poprzez rząd rozumiemy kontrolę publiczną _- zaznaczył Kamiński. W jego przekonaniu: _ projekt ministra Ćwiąkalskiego w tym kształcie, który znamy z mediów, zmierza do tego, że będzie to kolejna korporacja wyłączona spod kontroli _.

_ - Zarówno Jarosław Kaczyński, jak i, jak mniemam, pan prezydent chciałby usłyszeć w końcu od rządzących, jakie są ich konkretne pomysły. Jak słyszy, no to zapowiada, że będzie weto prezydenckie _ - zaznaczył Kamiński.

ZOBACZ TAKŻE:

Z prezydenckim ministrem nie zgadza się szef klubu PO Zbigniew Chlebowski, którego zdaniem: _ Prezydent, który nie zna dokładnie, nie przeczytał projektu ustawy, nie powinien formułować tego typu zarzutów, dlatego że właśnie kontrola ministra sprawiedliwości nad prokuratorem generalnym w pewnym sensie będzie _. Chlebowski podkreślił, że to Ministerstwo Sprawiedliwości będzie ustalało zasady, czy ramy funkcjonowania prokuratora generalnego.

Według Chlebowskiego, rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości to:_ tak naprawdę jedyny sensowny, skuteczny pomysł odpolitycznienia całej prokuratury _.

- _ Minister Ćwiąkalski chce dać przede wszystkim również prezydentowi możliwość wyboru prokuratora generalnego, prokuratora, którego będą wskazywały - z jednej strony środowisko sędziowskie, a z drugiej strony środowisko prokuratorskie _ - uważa Chlebowski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)