Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
litwa
18.06.2008 08:21

Litwa: Nie negocjujemy tarczy z USA

Wilno zaprzecza sugestiom wiceministra polskiego MSZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

- _ Litwa nie prowadzi rozmów z USA o rozmieszczeniu na swoim terytorium elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej _- zapewnia dyrektor departamentu prasowego litewskiego MSZ Violeta Gaiżauskaite.

- _ Litwa aktywnie się interesuje tym projektem, konsultuje się z sojusznikami i partnerami, ale rozmów o rozmieszczeniu elementów systemu obrony przeciwrakietowej na swoim terytorium nie prowadzi _ - zaznaczyła Gaiżauskaite.

Odpowiedzialny za negocjacje w sprawie tarczy ze strony polskiej wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział we wtorek agencji Reutera, że Stany Zjednoczone rozmawiają z Litwą o możliwości umieszczenia na jej terytorium elementów tarczy.

- _ Mogę potwierdzić, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Litwą (na temat tarczy antyrakietowej). Minister obrony Litwy sam to zaproponował w maju i polska strona o tym wie _ - powiedział Waszczykowski.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Tom Casey powiedział, że z Litwinami prowadzono tylko - _ ogólne rozmowy _. Natomiast sekretarz prasowy Pentagonu Geoff Morell przyznał, że Litwa jest jednym z krajów, które mogą przyjąć część instalacji, jeśli negocjacje z Polską zawiodą, ale zaprzeczył, by toczyły się na ten temat rozmowy.

Elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej miałyby się znaleźć w Polsce oraz Czechach. W Polsce USA chciałyby umieścić bazę 10 rakiet przechwytujących, a w Czechach radar do ich naprowadzania. Umowa USA z Czechami ma być podpisana na początku lipca.

Tagi: litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz