Notowania

Maraton przesłuchań w Parlamencie Europejskim

Janusz Lewandowski wraz z Brytyjką Ashton, odpowiedzą na liczne pytania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Janusz Lewandowski wraz z Brytyjką Catherine Ashton, zaczynają maraton przesłuchań w PE.

Każde z nich, po około 5-10 minutowym wstępnym przemówieniu, przez trzy godziny będzie odpowiadać na pytania europosłów (w formie ping-ponga, czyli pytanie-odpowiedź) z komisji parlamentarnych pokrywających się tematycznie z teką nowego komisarza - poinformował w poniedziałek rzecznik PE Jaume Duch.

Celem jest sprawdzenie kompetencji i zaangażowania nowego komisarza w projekt integracji europejskiej.

Po przesłuchaniu, jak dodał Duch, każda komisja wyśle do przewodniczącego PE Jerzego Buzka list z oceną nowego komisarza. Listy trafią też do szefów frakcji politycznych i będą podstawą do decyzji przed głosowaniem w sprawie zatwierdzenia całej Komisji Europejskiej (KE) 26 stycznia na sesji PE w Brukseli.

Przed przesłuchaniami desygnowani komisarze musieli odpowiedzieć europosłom na kilka pytań w specjalnym kwestionariuszu, takich jak: _ - Jakie aspekty Pana/Pani kwalifikacji i doświadczenia mają szczególne znaczenie dla bycia komisarzem i promowania ogólnego interesu europejskiego, zwłaszcza w obszarze, za który byłby Pan/byłaby Pani odpowiedzialny(a)? Co skłania Pana/Panią do ubiegania się o to stanowisko? _

Lewandowski napisał w kwestionariuszu: _ - Wartości europejskie zawsze były mi bliskie. Udowodniłem to jeszcze zanim zaangażowałem się w projekt europejski, działając na rzecz przywrócenia niepodległości, prawdziwej demokracji i rządów prawa w Polsce, które to zasady leżą u podstaw Unii Europejskiej. Jako minister i poseł na Sejm w najważniejszych okresach transformacji miałem również osobisty wkład w polską drogę do gospodarki rynkowej _.

Obiecał też, że jako komisarz ds. budżetu chce być _ aktywnym liderem i wyznaczać kierunek w kwestiach związanych z zakresem obowiązków _. Za swój priorytet uznał m.in. bezproblemowe przyjęcie budżetu rocznego na rok 2011 i dalsze lata oraz doprowadzenie do przyjęcia nowych, zreformowanych wieloletnich ram finansowych od roku 2014. Propozycję legislacyjną w tej sprawie KE ma ogłosić w pierwszej połowie 2011 roku. Lewandowski przypomniał też, że wcześniej będzie musiał przedstawić przegląd budżetu UE, tak by odzwierciedlał on priorytety przyszłej unijnej strategii gospodarczej UE 2020.

* [ Teka Lewandowskiego: Sukces czy porażka? ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/teka;lewandowskiego;sukces;czy;porazka,202,0,561610.html )
* [ Janusz Lewandowski będzie decydował o unijnym budżecie ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/janusz;lewandowski;bedzie;decydowal;o;unijnym;budzecie,108,0,561516.html )
Tagi: parlament europejski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz