Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Marcinkiewicz: Statystyki są nam przychylne

0
Podziel się:

Na uroczystym posiedzeniu rząd złożył sprawozdanie z pierwszych stu dni swojej działalności. Jak wyliczył premier Kazimierz Marcinkiewicz w tym czasie jego gabinet przyjął 58 własnych projektów ustaw i 70 różnego rodzaju dokumentów rządowych.
"Statystyki są nam przychylne" - ocenił pierwsze sto dni rządu premier.

Marcinkiewicz: Statystyki są nam przychylne
bECxXqFx

Na uroczystym posiedzeniu rząd złożył sprawozdanie z pierwszych stu dni swojej działalności. Jak wyliczył premier Kazimierz Marcinkiewicz w tym czasie jego gabinet przyjął 58 własnych projektów ustaw i 70 różnego rodzaju dokumentów rządowych. * *"Statystyki są nam przychylne" - ocenił pierwsze sto dni rządu premier.

"Spotykamy się po to, aby złożyć sprawozdanie z naszej studniowej działalności, rozliczyć się z zadań, jakie przedstawiliśmy w expose i programie" - powiedział Marcinkiewicz, otwierając posiedzenie gabinetu.

Rada Ministrów przyjęła własnych 58 projektów ustaw, 70 różnego rodzaju dokumentów rządowych, w tym programowych, 96 aktów prawnych prezesa RM, ale przygotowywanych przez wszystkie ministerstwa - wyliczał szef rządu.

bECxXqFz

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział na konferencji zorganizowanej po posiedzeniu rządu, że jego gabinet do polityki modernizacji gospodarki dołączył politykę
solidarną, aby "rozwój był jak najszybszy i by korzystali z tego solidarnie wszyscy Polacy".

Dlatego, jak wyjaśnił premier, rząd zdecydował się na pomoc dla matek rodzących dzieci, dla głodnych dzieci, czy dla cierpiących niedostatek rolników.

Premier zaznaczył też, że nastąpiła zmiana w polityce międzynarodowej naszego państwa. Wymienił sukces przy uchwaleniu budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-13 i nowe otwarcia w naszych stosunkach z Francją, Niemcami, a - jak powiedział -
"nawet Rosją".

Gilowska: ministerstwo pracuje pełną parą w pięciu dziedzinach

Ministerstwo finansów pracuje pełną parą w pięciu dziedzinach: nad budżetem, organizacją aparatu skarbowego, współpracą w ramach UE, podatkami i systemem finansów publicznych - powiedziała wicepremier Zyta Gilowska.

bECxXqFF

Przypomniała, że prace nad budżetem są już prawie zakończone (ustawa budżetowa po poprawkach Senatu wróci do Sejmu, a potem zostanie przekazana do podpisu prezydenta-PAP). Zapewniła, że mimo uchwalenia przez Sejm ustaw zwiększających wydatki socjalne (podwójne becikowe, zwiększenie świadczeń socjalnych dla rolników- PAP) "budżet trzyma się kotwicy budżetowej".

Poinformowała, że został zreorganizowany wywiad skarbowy i podporządkowany kontroli skarbowej. "Trwa konsolidacja tak, żeby powstała policja finansowa, bardzo ważna z punktu widzenia skuteczności poboru podatków" - powiedziała.

W kwestii współpracy z UE rząd przedstawiał aktualizację programu konwergencji (program obniżenia deficytu finansów publicznych, w celu wejścia do strefy euro-PAP). "Mamy też gwarancję co do możliwości elastycznego traktowania terminu budownictwa socjalnego" - zapowiedziała.

bECxXqFG

Są już gotowe założenia do ustaw podatkowych, które wprowadzą 300 większych zmian w systemie podatkowym. Pierwszy pakiet będzie przedstawiony w najbliższą sobotę.

Jest gotowa robocza wersja ustawy o finansach publicznych, której celem jest przejrzystość i konsolidacja finansów.

"Projekty ustaw, o których mówię, opuszczą ministerstwo w marcu tego roku; stanowią konieczny grunt do przełomu w finansach publicznych" - zaznaczyła.

Gęsicka: na koniec 2005 r. wydano 2,5 mld zł z unijnych funduszy

Na koniec 2005 roku Polska wydała w sumie 2,5 mld zł z unijnych funduszy strukturalnych, podczas gdy na początek listopada wydatki te wynosiły blisko 1,5 mld zł - powiedziała w środę na otwartym posiedzeniu rządu minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

bECxXqFH

Gęsicka poinformowała również, że znacznie zwiększyła się liczba wysyłanych wniosków do Komisji Europejskiej, dzięki czemu otrzymaliśmy kilkaset milionów euro zwrotu.

Resort opracował nowelizację prawa zamówień publicznych, która została skierowana do parlamentu. Jeżeli wejdzie ona w życie, nastąpi przyspieszenie wydatkowania środków przez różne podmioty, zwłaszcza samorządy terytorialne, ale również organizacje samorządowe i przedsiębiorców - powiedziała.

Zapowiedziała, że na następnym posiedzeniu rządu będzie omawiany podstawowy dokument o wykorzystaniu środków unijnych w latach 2007- 2013, czyli "Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia".

bECxXqFI

*Meller o 100 dniach MSZ: najważniejszy był budżet UE *
Minister spraw zagranicznych Stefan Meller powiedział podczas środowego posiedzenia rządu podsumowującego sto dni pracy gabinetu Kazimierza Marcinkiewicza, że wysiłek kierowanego przez niego resortu w tym czasie skupiał się przede wszystkim na przygotowaniu korzystnego dla Polski kompromisu w sprawie budżetu UE na lata 2007-13 i zagospodarowaniu jego wyników.

Uchwalenie budżetu Wspólnoty Meller nazwał "bezdyskusyjnym sukcesem premiera i Polski". Podkreślił, że to doświadczenie i postawa, jaką przyjęła podczas negocjacji Polska, powinny stać się trwałym atutem polskiej polityki zagranicznej.

Meller podkreślił, że Polska pozostaje w grupie niewielu państw, które mają zinstytucjonalizowany dialog strategiczny z USA. Zaznaczył też, że powołał w MSZ zespół do spraw stosunków polsko- rosyjskich. Dodał, że poprawa stosunków z Rosją jest jednym z najważniejszych celów jego misji w resorcie.

*Dorn o sukcesach 100 dni nowego kierownictwa MSWiA *
Nowe wytyczne ws. zatrzymywania pijanych kierowców posiadających immunitety, prace nad nowelizacją ustaw o policji i straży granicznej, reorganizacja Komendy Głównej Policji i zmiany kadrowe w tej formacji - to według wicepremiera i szefa MSWiA Ludwika Dorna główne sukcesy jego resortu w pierwszych 100 dniach pracy.

Jak wyjaśnił, w ramach reorganizacji i zmian w policji, raporty o zwolnienie ze służby i przejście na emeryturę złożyło ok. 300 policjantów (z pełną wysługą lat). "To byli funkcjonariusze, z których jak sądzę, znaczna większość miała pewien epizodzik z okresu PRL-u" - podkreślił Dorn.

Wicepremier zaznaczył, że następuje też odmładzanie kadry kierowniczej w podległych MSWiA służbach m.in. KGP i komendach wojewódzkich policji. "Sięgamy przede wszystkim po policjantów, strażników granicznych w wieku ok. 40 lat. Jest to swego rodzaju pozytywna, dokonująca się w sposób cywilizowany, rewolucja kadrowa i przemiana pokoleniowa w polskich służbach mundurowych" - powiedział.

bECxXqGa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)