Notowania

konstytucja
13.04.2007 18:10

Marek Jurek podał się do dymisji

Sejm nie zmienił w konstytucji w kwestii ochrony życia od poczęcia. Marszałek Jurek ogłosił, że zrezygnuje z pełnionej funkcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radosław Pietruszka)

Sejm nie zmienił w konstytucji w kwestii ochrony życia od poczęcia. Żadna z poprawek nie uzyskała wymaganej większości głosów. Posłowie nie *poparli całościowej zmiany w ustawie zasadniczej w wersji proponowanej przez komisję nadzwyczajną.*

Marszałek Sejmu Marek Jurek podał się do dymisji. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie głosowany wniosek o jego odwołanie. "To pierwsza ofiara konfliktu w PiS", komentuje przewodniczący PO Donald Tusk.

_ Marek Jurek jest zwolennikiem zmian konstytucji, tak by zwiększyć ochronę życia od momentu poczęcia. Sejm odrzucił wszystkie poprawki i projekt zmian w tej sprawie. _

"Jestem dumny, że stoję na czele Izby, w której 60 proc. posłów głosowało za zmianą konstytucji.", powiedział Jurek dziękując wszystkim, którzy poparli poprawki.

"To wielka porażka tych wszystkich, którzy łudzili się, że obietnice wyborcze zostaną dotrzymane. Myślę, że czas na wnioski", powiedział w Sejmie szef LPR Roman Giertych.

Poseł Samoobrony Janusz Maksymiuk oznajmił, że jego klub będzie bronił marszałka: "Domagamy się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu".

Prawdopodobnie również Liga Polskich Rodzin zagłosuje przeciwko dymisji. Giertych stwierdził z uznaniem, że Jurek z determinacją bronił życia.

Dramatyczne głosowanie

Wcześniej przed ostatecznym głosowaniem premier Jarosław Kaczyński zaapelował o poparcie rekomendowanej przez komisję zmiany; ocenił, że jest bardzo duża szansa na uzyskanie wymaganej 2/3 głosów.

Dotyczyła ona art. 30. konstytucji i mówiła, że źródłem wolności i praw człowieka i obywatela jest przyrodzona i niezbywalna godność człowieka przynależna mu od chwili poczęcia; jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

W głosowaniu wzięło udział 443 posłów, zatem wymagana większość wynosiła 296 głosów. Za przyjęciem zmiany w konstytucji głosowało 269 posłów, przeciw było 121, wstrzymało się 53.

Tagi: konstytucja, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2019

dzikto jest chory czlowiek

06-03-2019

jarekNo i gitara,

Rozwiń komentarze (2)