Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

McCain obiecuje zwycięstwo w Iraku

0
Podziel się:

John McCain obiecuje też Amerykanom gospodarczą pomyślność.

McCain obiecuje zwycięstwo w Iraku
(PAP/ EPA)

Republikański kandydat na prezydenta USA senator John McCain zapowiedział, że do końca jego pierwszej kadencji wojna w Iraku zakończy się zwycięstwem, a Stany Zjednoczone będą przeżywały okres gospodarczej pomyślności dzięki harmonijnej współpracy Białego Domu z Kongresem.

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek w Columbus w stanie Ohio senator roztoczył optymistyczną wizję swojej ewentualnej prezydentury mówiąc - w czasie teraźniejszym - jak wyobraża sobie świat i Amerykę w 2013 roku.

McCain ma już zapewnioną nominację prezydencką swej partii, chociaż formalnie dokona tego przedwyborcza konwencja Republikanów w Minneapolis na początku września.

W swym wystąpieniu senator zaczął od podkreślenia, że jako prezydent zagwarantuje Ameryce bezpieczeństwo, przede wszystkim dzięki rozgromieniu Al-Kaidy i zwycięstwu w Iraku.

- _ Wojna w Iraku jest wygrana. Irak jest dobrze działającą demokracją, chociaż nadal odczuwa skutki tyranii i kilkusetletnich napięć religijnych. Przemoc nadal ma miejsce, ale jest już znacznie zredukowana _ - powiedział McCain rysując hipotetyczną sytuację w 2013 roku.

McCain po raz pierwszy wymienił w ten sposób graniczna datę wygranej w Iraku. Poprzednio tego unikał i powiedział nawet, że liczy się z tym, iż wojska USA będą przebywały w tym kraju _ sto lat _.

Demokraci wytykają mu to przy każdej okazji, choć senator zaznaczył wtedy, że chodzi mu o obecność taką jak w Korei Południowej, a więc w warunkach pokojowych.

ZOBACZ TAKŻE:

W Afganistanie - powiedział McCain - _ zagrożenie ze strony talibów zostało (w 2013 r.) znacznie zmniejszone _. Senator przewiduje też klęskę Al-Kaidy.

- _ Nowe informacje wywiadowcze zdobyte dzięki akcjom przeciw rebeliantom doprowadziły do schwytania albo śmierci Osamy bin Ladena i jego głównych współpracowników _ - powiedział.

- _ W żadnym kraju na świecie Al-Kaida nie ma już bezpiecznego schronienia _ - dodał senator, zapewniając, że za jego rządów nie nastąpi żaden większy atak terrorystyczny na USA.

McCain przewiduje też, że z inicjatywy USA powstanie _ Liga Demokracji _, organizacja zrzeszająca państwa liberalno- demokratyczne, będąca przeciwwagą dla ONZ. Ta ostatnia jego zdaniem - jest sparaliżowana w swych działaniach wskutek polityki Chin i Rosji torpedujących akcje przeciwko dyktaturom w rodzaju Sudanu i Iranu.

W USA - obiecał kandydat Republikanów - za jego rządów zapanuje boom ekonomiczny, ponieważ jako prezydent ograniczy zbędne wydatki powiększające deficyt budżetowy. Przyrzekł też wprowadzenie podatku liniowego, poprawę oświaty przez popieranie szkół prywatnych i ich konkurencji z publicznymi, oraz rozwiązanie kryzysu energetycznego przez budowę elektrowni atomowych.

_ W USA - obiecał kandydat Republikanów - za jego rządów zapanuje boom ekonomiczny, ponieważ jako prezydent ograniczy zbędne wydatki powiększające deficyt budżetowy. _ Jeżeli McCain zostanie prezydentem, będzie miał do czynienia - jak się powszechnie przewiduje - z Kongresem zdominowanym bardziej nawet niż obecnie przez Demokratów. Senator podkreślił jednak, że będzie z nimi dobrze współpracować.

- _ Należymy do innych partii, ale nie innych krajów. Jest czas na kampanie polityczne i czas na rządzenie. Jeśli zostanę wybrany prezydentem, era wiecznej kampanii się skończy: rozpocznie się era rozwiązywania problemów _ - oświadczył.

McCain zapowiedział, że wprowadzi zwyczaj stałych wystąpień prezydenckich w Kongresie, gdzie senatorowie i kongresmani będą mogli mu zadawać pytania - tak jak to się dzieje w parlamencie brytyjskim, gdzie premier odpowiada na pytania jego członków. Obiecał też cotygodniowe konferencje prasowe dla mediów.

McCain jest znany z wielu wspólnych inicjatyw i współpracy z Demokratami, m.in. w sprawie sponsorowanej przez siebie ustawy o reformie systemu finansowania kampanii politycznych, oraz reformy imigracyjnej.

W tegorocznej kampanii wyborczej demokratyczni kandydaci, Barack Obama i Hillary Clinton, stale jednak podkreślają, że senator ubiega się o najwyższy urząd, aby _ przedłużyć o trzecią kadencję rządu (George'a W.) Busha _.

Wybory prezydenckie odbędą się w USA 4 listopada.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)