Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
29.08.2009 13:01

Merkel o 1 września: Dzień żałoby, ale i nadziei

Kanclerz Niemiec jest zadowolona, że rocznicę wybuchu wojny będzie świętować w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)

_ - 1 września to dzień żałoby za cierpienie oraz pamięci o winie Niemiec, które rozpoczęły II wojnę światową _- powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel w nagraniu wideo, opublikowanym na jej stronie internetowej.

_ - Ale to także dzień wdzięczności i ufności, że dziś możemy razem współpracować jako przyjaciele i partnerzy _ - dodała Merkel, która we wtorek weźmie udział w uroczystościach na Westerplatte w Gdańsku, związanych z 70. rocznicą napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Podkreśliła, że II wojna światowa, rozpoczęta 1 września 1939 r. atakiem Niemiec na sąsiada, _ przysporzyła Europie i światu niezmierzonych cierpień _.

_ - Kosztowała życie 60 milionów ludzi. Na dziesięciolecia określiła europejski porządek polityczny. I dlatego jest słuszne i ważne, że myślimy o tej rocznicy. Dlatego jest to też znak pojednania, że polski premierDonald Tuskzaprosił mnie, niemiecką kanclerz, na te uroczystości rocznicowe _ - powiedziała Merkel.

Przypominając, że do Gdańska przybędą reprezentanci wielu krajów, kanclerz zaznaczyła, że dziś spotykają się oni _ nie jako wrogowie, ale polityczni partnerzy i przyjaciele _. _ - I to szczególnie napełnia mnie wdzięcznością _ - dodała.

Według Merkel, wyzwolenie Niemiec przez aliantów po II wojnie światowej umożliwiło otwarcie nowego rozdziału w historii tego kraju, także gospodarczą odbudowę, pojednanie z Francją oraz przystąpienie Niemiec do współpracy w ramach NATO i UE.

_ - To dotyczyło tylko jednej części Niemiec. Druga była elementem zimnej wojny i systemu komunistycznych dyktatur. Minęły dziesięciolecia, zanim udało się przezwyciężyć zimną wojnę i dlatego pamiętamy 1 września także o tym, że wskazano nam, Niemcom - szczególnie w dawnej NRD - drogę ku pokojowej rewolucji: poprzez powstanie na Węgrzech w 1956 r., praską wiosnę 1968 r., istnienie Solidarności oraz jej dokonania _ - zaznaczyła niemiecka kanclerz.

_ - Dziś wszyscy jesteśmy zjednoczeni w Unii Europejskiej i zachodnim sojuszu NATO. Współpracujemy jako partnerzy i przyjaciele. Angażujemy się na rzecz przestrzegania praw człowieka na świecie, aby razem można było walczyć z terroryzmem i nowymi zagrożeniami _ - podkreśliła.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: niemcy, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz