Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miller o polskich błędach. "Impas" w stosunkach z USA

0
Podziel się

Były premier wskazuje jednak na sukces jakim jest wizyta Putina.

Miller o polskich błędach. "Impas" w stosunkach z USA
(kprm.gov.pl)
bDzvqqfF

*Były premierLeszek Miller, a dziś lider partii Polska Lewica jako sukces rząduDonalda Tuskaocenił przyjazd do Polski premiera Rosji Władimira Putina na obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. *

Miller zwrócił jednocześnie uwagę na błędy polskiej polityki zagranicznej, których efektem są złe stosunki z Moskwą oraz _ impas _ w stosunkach polsko-amerykańskich.

Miller zaapelował do prezydentaLecha Kaczyńskiegoi premiera Donalda Tuska o porzucenie _ ideologicznej _ polityki zagranicznej i powrót do _ narodowego i pragmatycznego charakteru _ tej polityki.

bDzvqqfH

- _ Jest sukcesem dlatego, że bardzo wielu Rosjan uważało i dalej uważa, że II wojna światowa rozpoczęła się 22 czerwca 1941 roku, a nie 1 września 1939 roku. Premier Putin przyjmując zaproszenie premiera Tuska, będzie musiał oprócz kontekstu zewnętrznego stawić także czoła dużej części własnej opinii publicznej _ - podkreślił Miller.

Jako pozytywny sygnał ocenił informację, że ze strony amerykańskiej we wtorkowych obchodach rocznicowych weźmie udział bliski współpracownik prezydenta Baracka Obamy, szef Narodowej Rady Bezpieczeństwa gen. James Jones. .
Fakt podniesienia rangi delegacji USA na wtorkowe uroczystości - jak zaznaczył Miller - nie przekreśla jednak pytania o aktualny stan stosunków polsko-amerykańskich, które - jego zdaniem - znalazły się w impasie. - _ Dlaczego Polska wyszła z głównego nurtu polityki amerykańskiej? Dlatego że od pewnego czasu polska polityka zagraniczna jest bardziej polityką ideologiczną, a mniej narodową _ - uważa Miller.

_ - Polska nie mieści się w głównym nurcie polityki amerykańskiej, albowiem nie mieści się w priorytetach polityki amerykańskiej. Priorytety polityki amerykańskiej są następujące: pokonanie kryzysu finansowego i gospodarczego o światowym zasięgu, walka z międzynarodowym terroryzmem i teokratycznymi reżimami islamskimi oraz nierozprzestrzenianie broni termojądrowej _ - mówił Miller.

bDzvqqfN

Zwrócił uwagę, że priorytety te zakładają ścisłą współpracę z Rosją i Chinami, a Polska - w jego opinii ma złe stosunki z tymi krajami.

Jako błąd i _ niezręczną, nieszczęsną inicjatywę _ Miller uznał też lipcowy list byłych prezydentów Europy Środkowo-Wschodniej do Baracka Obamy, pod którym podpisali się m.in.Lech Wałęsa,Aleksander Kwaśniewskii Vaclav Havel. Byli prezydenci zaapelowali w nim, by Ameryka nie zapomniała o Europie i prowadziła zdecydowaną i opartą na wartościach politykę wobec Rosji.

ZOBACZ TAKŻE:

bDzvqqfO
bDzvqqgi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)