Notowania

sejm
21.11.2008 12:46

Minister Kopacz okłamała posłów?

Ewa Kopacz przedstawiła w Sejmie nieprawdziwą informację o zarobkach lekarzy - uważa OZZL.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

*Minister zdrowiaEwa Kopaczprzedstawiła w Sejmie nieprawdziwą informację o wysokości wynagrodzeń lekarzy - oświadczył Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. *

OZZZ w oświadczeniu nawiązał do czwartkowej wypowiedzi Kopacz. O wynagrodzeniach lekarzy mówiła ona w czasie sejmowej debaty po informacji premieraDonalda Tuskao dokonaniach jego rządu po roku pracy.

_ - Informacja pani minister o płacach lekarskich jest nieprawdziwa. Wysokość płac - podawana jako wartości średnie - jest bardzo zawyżona. Zwracamy uwagę, że takie kłamstwa podważają wiarygodność całego rządu, premiera i programu reformy opieki zdrowotnej. Jeśli ktoś kłamie w sprawie płac lekarzy, dlaczego nie miałby kłamać w sprawie np. przekształceń szpitali _ - pisze OZZL.

Związek dodaje, że płaca zasadnicza lekarza specjalisty zatrudnionego na umowę o pracę, bez dyżurów wynosi obecnie najczęściej od 3,5 tys zł do 4,5 zł brutto, co z dodatkami daje kwotę od 3,8 tys zł do 5,5 tys zł brutto (czyli ok. 2,6-3,6 tys zł netto).

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Kopacz: Wierzę, że prezydent się zastanowi ]( http://news.money.pl/artykul/kopacz;wierze;ze;prezydent;sie;zastanowi,177,0,383921.html )
* [ Kopacz: Pacjent nie może być petentem ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/kopacz;pacjent;nie;moze;byc;petentem,201,0,379081.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

_ - Oczywiście są również - rzadziej - kwoty niższe lub wyższe. Podana przez minister zdrowia kwota 7211 zł. oznacza płacę zasadniczą ok. 6-6,5 tys złotych brutto, co jest absolutnym wyjątkiem, a nie regułą. Podobnie sfałszowane są informacje dotyczące płac innych grup lekarzy _ - piszą związkowcy.

OZZL podkreśla, że jeżeli płace lekarskie są takie, jak podaje minister zdrowia, to związek postuluje aby wpisać podane kwoty do ustawy o wynagrodzeniach lekarskich, _ co nie spowoduje przecież żadnych kosztów _.

Kopacz mówiła w czwartek w Sejmie, że ponad 7 tys. zł zarabia miesięcznie lekarz z drugim stopniem specjalizacji, a średnie zarobki starszej pielęgniarki to około 3 tys. zł. Jej zdaniem, pokazuje to, że nie można mówić o patologii w przypadku zarobków w służbie zdrowia.

Jak podkreślała minister zdrowia, jeszcze rok temu lekarze rezydenci (po stażu) zarabiali brutto 1747 zł; w roku 2008 natomiast ich płace wzrosły do 2473 zł. Dodała, iż według założeń budżetu na przyszły rok, lekarze - rezydenci będą zarabiali, w pierwszej części swej rezydentury - 3600 zł; w drugiej zaś 1890 zł.

Tagi: sejm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz