Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister Zdrowia zmieni zasady finansowania NFZ?

0
Podziel się:

Ewa Kopacz chce, by środkami z NFZ można było dysponować w każdej chwili.

Minister Zdrowia zmieni zasady finansowania NFZ?
(PAP/Paweł Kula)

Minister zdrowiaEwa Kopaczzapowiedziała, że będzie dążyć do takiej zmiany prawa, by środkami z Narodowego Funduszu Zdrowia można było dysponować w każdej chwili.

Chodzi o niemal miliard złotych, który obecnie jest w wojewódzkich oddziałach NFZ, ale do końca roku obrachunkowego, czyli do końca pierwszego kwartału roku następnego i sporządzenia bilansu rocznego, nie może być wykorzystany.

"Przepisy blokują nas do 1 kwietnia i ta data jest barierą. Mogę dać po 1 kwietnia bardzo wymierną kwotę, która trafi do dyrektorów szpitali, ale dziś muszę się koncentrować na zmianie prawa, by to zrobić szybciej" - powiedziała minister dziennikarzom w trakcie debaty "Trzy życzenia dla systemu zdrowia w Polsce na rok 2008", zorganizowanej przez Centrum Komunikacji Medialnej.

Kopacz skomentowała też wtorkową decyzję rządu o odrzuceniu ustawy pozwalającej na przesunięcie środków z Funduszu Pracy na NFZ. Według niej, projekt był niekonstytucyjny i psuł system. "Problem nie polega na tym, by zabierać jednym, a dawać drugim. Psuciem jednego nie można naprawić drugiego. Jestem za radykalną reformą systemu ochrony zdrowia, ale nie kosztem rynku pracy, bezrobotnych i ludzi, którzy będą sięgać po fundusze europejskie".

Kopacz powtórzyła, że zmiana przepisów o czasie pracy lekarzy (od 1 stycznia mogą oni pracować tylko 48 godzin tygodniowo) to problem dyrektorów placówek. "Do końca roku dyrektor musi zdecydować, czy jest w stanie obsadzić dyżury; jeśli tego nie zrobi musi zgłosić do wojewody likwidację oddziału. Nie wierzę, by lekarzom zależało na likwidacji ich miejsc pracy" - twierdzi minister.

Ewa Kopacz zapowiedziała, że niektóre przepisy dotyczące kontraktowania zostaną zliberalizowane, by dyrektorzy mogli lepiej zorganizować czas pracy lekarzy.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)