Notowania

Przejdź na
mon
02.08.2009 19:09

MON źle planowało zakupy

Zdaniem NIK żołnierze pracowali na starym sprzęcie, a nowy leżał w magazynach. Nawet 12 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*W Ministerstwie Obrony Narodowej nierzetelnie planowano zakupy sprzętu, żołnierze i urzędnicy MON pracowali na starych komputerach, podczas gdy nowszy sprzęt zalegał w wojskowych magazynach, nawet 12 lat - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie. *

Kontrola w MON obejmowała okres od 1 stycznia 2007 do 30 września 2008 r., czyli także okres, kiedy resortem kierowałBogdan Klich.

_ - W Ministerstwie Obrony Narodowej nierzetelnie planowano zakupy kolejnych partii sprzętu w sytuacji, gdy niewykorzystane komputery, drukarki, projektory i inne oprzyrządowanie zalegały w magazynach _ - powiedział rzecznik NIK Paweł Biedziak.

Według niego tylko w trzech skontrolowanych składnicach wojskowych przechowywano nieużywany sprzęt o wartości (według cen zakupu) ponad 27 mln zł. Najwięcej sprzętu - bo za kwotę ponad 25 mln zł - przechowywano w 9. Rejonowej Bazie Materiałowej. Tam też stwierdzono przypadek najdłuższego magazynowania zakupionego sprzętu - 12 lat. Średnio okres magazynowania wynosił blisko pół roku.
_ - Podjęta na wniosek NIK dystrybucja zalegającego w magazynach sprzętu i oprogramowania spowodowała, że tylko przez kilka miesięcy trwania kontroli (do końca 2008 r.) wydano z magazynów zapasy za ponad 6,5 mln zł - do użytkowników trafiło m.in. 47 stacji roboczych i serwerów, 54 laptopy, 17 komputerów dostosowanych do przetwarzania informacji niejawnych, 57 drukarek i 1 038 egzemplarzy oprogramowania _ - informuje NIK.

Izba wskazuje, że choć komputery i osprzęt wydawane użytkownikom są sprawne, to spora ich część bardzo szybko traci gwarancje producentów.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ MON ma tajny plan modernizacji armii ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mon;ma;tajny;plan;modernizacji;armii,242,0,431602.html )
* [ Przekręt na wojskowych mapach - 4 aresztowanych ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przekret;na;wojskowych;mapach;-;4;aresztowanych,250,0,454394.html )

Uznaniowe rozdawnictwo

Jak powiedział Biedziak, _ niewykorzystywanie już zakupionego sprzętu to nie jedyna bolączka armii _. _ Kontrolerzy NIK ujawnili, że wiele jednostek dostało komputery, mimo że ich nie zamawiały, a inne, które złożyły zamówienia, oczekują na sprzęt do dzisiaj _ - powiedział Biedziak.

Jako przykład podaje zamówienie departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, który w 2007 r. złożył zapotrzebowanie na 28 komputerów. Nie otrzymał żadnego. Sekretariat Szefa Sztabu Generalnego na zamówionych 10 komputerów dostał tylko jeden. Z kolei w tym samym roku 13 komórek organizacyjnych MON otrzymało 119 komputerów, pomimo że nie składały na nie zamówień. W 2008 roku komórki, które nie składały zamówień, otrzymały 387 sztuk sprzętu (39 proc. z ogólnej liczby 991 przekazanego całemu MON).

Według NIK _ dystrybucją sprzętu komputerowego w MON przypomina uznaniowe rozdawnictwo _.

_ - Wynika ono między innymi z niewiedzy i braku przepływu informacji na temat posiadanych zasobów, zaplanowanych zakupów oraz braku odpowiednich procedur dotyczących dystrybucji sprzętu z magazynów. Dopiero w trakcie kontroli NIK zaczęto opracowywać stosowne instrukcje umożliwiające zarządzanie sprzętem oraz określające jakiego rodzaju sprzęt będzie przydzielany poszczególnym komórkom MON _ - powiedział Biedziak.

Ministerstwo Obrony Narodowej nie odniosło się jeszcze do tych zarzutów.

Raport Money.pl
*10 lat w NATO. Żołnierz kosztuje trzy razy więcej * W tym roku minęła 10 rocznica wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. W tym czasie polskie wojsko zostało odchudzone o blisko 40 proc. Jeden żołnierz kosztuje nas jednak prawie trzy razy więcej niż w 1999 roku. Czytaj w Money.pl
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: mon, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz